Nebudem sa viac mučiť minulosťou

 

Príde nový rok a s ním aj nové príležitosti. Zhrňme si preto všetky pozitíva z toho minulého roka a ďalej sa sústreďme len na to pekné, čo nás čaká v tom ďalšom. 🙂

 

Nebudem sa zbytočne stresovať

 

Ako sa to hovorí? Väčšina chorôb pochádza z našej psychiky?

 

Nedávno som mala veľmi nepríjemný zážitok. Večer pri zaspávaní som zrazu pocítila obrovský tlak na hrudníku. Dosť ma to vystrašilo, pretože sa mi nedalo poriadne dýchať. Dosť dlho som kvôli tomu nevedela zaspať. Až na druhý deň som sa dozvedela, že to bol tetanický syndróm. Pekne o tom napísali v jednom článku.

 

Človek si to ani nemusí uvedomiť, no telo si vypýta svoju daň. Preto sa zbytočne nestresuj.

 

Zažijem niečo mimoriadne

 

Čo mimoriadne si zažil v tomto roku? A čo by si chcel zažiť v tom budúcom?

 

Chceš vycestovať? Zažiť adrenalín? Alebo by ťa potešil prírastok do rodiny, či nové domáce zvieratko?

 

Niekedy sa práve to mimoriadne stane bez tvojho pričinenia. Sú to tie najkrajšie momenty. Prajem ti, aby si ich v ďalšom roku zažil viac. 🙂

 

Nebudem ľahostajná/-ý

 

Stáva sa aj tebe, že si občas akoby bez duše? Kráčaš ulicou a nevnímaš okolie?

 

Na internete je množstvo videí, ktoré ukazujú, ako je dnešná doba uponáhľaná a ako si každý ide len svojou cestou a neobzerá sa okolo seba. Určite si také už videl. Našťastie tam nájdeš aj videá, z ktorých ide radosť a nádej.

 

Nebuďme ľahostajní voči okoliu. Niekedy aj maličkosť dokáže veľké veci.

 

Budem žiť podľa seba a nie podľa druhých

 

Večný problém, hlavne mladých ľudí.

 

Všetci sa navzájom ovplyvňujeme. Niektorí viac a niektorí zas menej. Málokto je však v každej situácii sám sebou.

 

Ako tínedžerka som sa stále snažila, aby bolo moje okolie spokojné a robila som to, čo chceli oni. A čím viac som sa snažila všetkým vyhovieť, tým to bolo horšie. Každému sa nedá vyhovieť.

Nevravím, že netreba robiť kompromisy. Či už žiješ s rodičmi, s partnerom alebo s cudzími ľuďmi v podnájme, vždy je to aj o kompromisoch. Hlavné je však zachovať si svoju tvár. Veľa negatívneho potom náhle zmizne. Človek sa toľko netrápi, čo si pomyslia ostatní. Viac získaš, keď sa nebudeš hrať na niečo, čo nie si. Spomínam to aj v článku o sebarealizácii.

 

Budem si viac vážiť života

 

Na štedrý deň som po ceste k rodičom stretla staršiu ženu. Celá strhaná a chorá sa pomaly presúvala od auta k autu a vystierala ruky k okienkam. Nikto si ju nevšímal. Akoby neexistovala. Priateľ hneď ako ju zbadal, začal hľadať drobné. Stiahol okienko a vysypal jej hŕstku mincí do dlaní. Žena sa usmiala, poďakovala a popriala nám krásne sviatky.

 

Už ako to píšem, zas plačem. Aj vtedy som sa snažila premôcť a nerozplakať sa, no len čo sme sa pohli, nedalo sa to ovládnuť. Plakala som skoro celú cestu k našim. Prišlo mi to celé také nespravodlivé a zákerné. Hlavne tá ľahostajnosť ostatných. V hlave mi blúdilo toľko myšlienok. Prečo nie je doma s rodinou? Prečo sa v tej zime musí prosiť ostatným o peniaze? Nevezme jej tie peniaze potom niekto?

 

Niekedy naozaj neviem, ako sa zachovať. Niekedy naozaj neviem, čo si mám myslieť. Jedno však viem. Vážme si toho, čo máme. Vážme si ľudí, ktorí s nami trávia svoj čas. Rodiny, ktoré sa o nás starajú. Prácu, ktorou si zarábame na jedlo, strechu nad hlavou, či zábavu. Čas, ktorý môžeme stráviť ako chceme.

 

Veľakrát sa porovnávame len s bohatými a úspešnými. A pritom koľko ľudí tak hľadí na nás.

 

Popracujem na sebe

 

Na svete sa stále niečo mení a vyvíja. Tak ako aj my. Každá skúsenosť v nás niečo zanechá.

 

Ja sa napríklad snažím popracovať na lepšom zdraví, na zdokonaľovaní si slovenskej gramatiky a na zlepšovaní svojho projektu o pozitívnom myslení. 🙂

 

Na akých osobných či pracovných projektoch pracuješ ty?

 

Zameriam sa viac na zážitky ako na hmotné veci

 

Na čo najradšej spomínaš?

 

Nový mobil spred troch rokov to asi nebude. Zato zážitky z lyžovačiek alebo z narodeninových osláv bývajú pretriasané ešte roky po tom, čo sa stanú.

 

Žime preto tak, aby sme raz mali na čo spomínať. 🙂

 

Budem sa viac tešiť z maličkostí

 

Poznáš tie malé každodenné radosti, ktoré ti zlepšujú deň? Mnoho ľudí sa tak teší z rannej kávy. Ten pocit v piatok, keď vieš, že cez víkend máš voľno. Keď ideš po ulici a stretneš niekoho známeho. Alebo človek vo vlaku, ktorý sedí oproti tebe a neustále sa usmieva. Len tak.

 

Milujem ten pocit. Želám si, aby si takých pocitov zažíval každý deň aspoň pár. 🙂

 

Budem sa viac venovať partnerovi a rodine

 

Znova tá uponáhľaná doba. Človek sa ani nenazdá a prejde mesiac. No vážne. Priznaj sa, tiež si raz za čas uvedomíš, že už prešiel nejaký ten čas, čo si navštívil rodinu? Alebo kamaráta, čo sa presťahoval? Či starých rodičov, čo bývajú ďaleko?

 

Samej mi niekedy ten život ubieha až príliš rýchlo. Preto netreba zabúdať na svojich blízkych. Daj im najavo, ako sú pre teba dôležitý.

 

Upustím uzdu svojej kreativite

 

Nikdy som nebola nejako nadaná. Málokto sa však nadaný narodí. Moja mamina napríklad krásne píše aj kreslí. Jej dedko bol umelec, maľoval obrazy. Ja som však zdedila skôr škrabopis po tatinovi. 🙂 To mi ale neubralo na zvedavosti. Nedávno som sa snažila vytvoriť z FIMO hmoty postavičku Groota z filmu Strážcovia Galaxie. Na originál sa to nechytá, no aj tak som bola so sebou spokojná. 😀

Netreba sa báť začať tvoriť. Veď kto neskúsi, nezistí. Ja napríklad, keby som neskúsila, tak nezistím, že tvorba zvieratiek z uterákov nie je moja parketa. 🙂

Utužím si zdravie    

 

Kvalitný spánok, správny pitný režim, pravidelná a vyvážená strava a cvičenie. K tomu menej stresu a budem fit ako rybička.

 

Vie niekto, prečo sa hovorí byť zdravý ako repa? Alebo ako ryba?

 

Zdravie je veľmi dôležité. To už určite každý zistil. Preto si naň dajme pozor a strážme si ho.

 

Týmto ti chcem popriať šťastný a vydarený Nový rok. Nech si spokojný sám so sebou i so svojim životom a hlavne nech si šťastný a zdravý. 🙂

 

Tvoja L.

 

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂