Rozvoj a realizácia schopností človeka je podľa Maslowa jedna z najvyšších sociálnych potrieb.

 

Napísala som pre teba 7 krokov, ktoré ti pomôžu pri zlepšovaní seba samého. Všetci sa predsa snažíme byť lepšou verziou svojho ja. 🙂

Pracujte na svojom EQ

Asi každý pozná IQ. Vieš ale, čo je EQ? Emocionálna inteligencia, v skratke EQ, je schopnosť zhodnotiť a následne kontrolovať emócie. Svoje vlastné, ale aj druhých, či skupiny. Prosto, vcítiť sa do ľudí.

 

Ak si chceš zmerať, aké EQ máš, našla som pre teba dosť zaujímavý testík v slovenčine.

 

Nakoľko milujem testy a iné formy vyplňovačiek, neváhala som ani sekundu a spravila si ho.

 

Vyšlo mi, že môj typ osobnosti je INFJ.

typ-osobnosti

Introvert s intuitívnym vnímaním, prevahou cítenia a plánovania. 🙂

 

Venuj sa konverzácii

Určite sa aj tebe stalo, že ti počas konverzácie pípol mobil. Poznám to, aj mne sa to stáva. Aj keď mne najčastejšie ľudia píšu, keď zaspávam alebo už spím. 🙂

 

Keď ti pípne mobil a ty sa práve s niekym rozprávaš, nesnaž sa hneď zistiť, kto to bol. Človeku, s ktorým sa rozprávaš, to môže byť nepríjemné.

 

Ak sa sústredíš na rozhovor, môžeš sa veľa naučiť. A je predsalen lepšie, keď sa do konverzácie ponoríš, ako keby si mal každú chvíľu odbiehať očami k telefónu, no nie?

 

Buď sám sebou

Toto je podľa mňa jedna z najdôležitejších vecí. Hlavne v dnešnej dobe, keď na nás zo všetkých strán vykúka množstvo umelo vytvorených predstáv o dokonalosti. A nemusíme si hovoriť, že každý by sa chcel k nejakej dokonalosti priblížiť. Lenže dokonalosť je pre každého úplne iný pojem.

 

Byť originálny a úprimný voči sebe aj ostatným je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť. A tým pádom aj pre ostatných. Ľudia tiahnu k tým, čo sú sami sebou. Vedia totiž, že im môžu dôverovať. 🙂

 

Nesúď (seba ani ostatných)

Buď vnímavý a prístupný. To je pre ostatných zaujímavé. Nikto sa nechce baviť s niekym, kto už si vytvoril svoj názor a nie je ochotný ďalej počúvať.

 

Mať otvorenú myseľ je zásadné. Prístupnosť znamená prístup k novým myšlienkam a ďalšiemu rozvoju.

 

Pozri sa občas na svet aj očami tých druhých. Nemusíš veriť v to, v čo veria. Stačí, keď si predstavíš, ako sa na to pozerajú oni. Mne sa to veľakrát vyplatilo.

 

Daj sa do pohody

Dlho som rozmýšľala nad týmto bodom. Samej mi robí problémy, preto nechcem, aby si si myslel, že sa ťa tu snažím poučovať.

 

Ide o to, že ak sa na teba ľudia obracajú, chcú vedieť, akú reakciu od teba môžu očakávať. V tomto prípade je výborné, ak si spoľahlivý. To znamená, že aj keď sa tvoja nálada mení, nemá to vplyv na to, ako sa správaš k ostatným.

 

Používaj pozitívnu reč tela

Reč tela dokáže zázraky. Isto si už niekedy narazil na článok, v ktorom riešili reč tela. Existuje kopa kníh na túto tému a určite aj kopa videí.

 

To, ako niečo hovoríš, môže byť oveľa dôležitejšie než to, čo hovoríš.

 

Usmievaj sa 🙂

Úsmev som spomenula už v článku 9 tipov, ako byť šťastnejší. Rada sa na ľudí usmievam a ešte radšej mám, keď je úsmev opätovaný. Keď sa človek usmeje, je krajší. Všimol si si to? Asi to bude tou pozitívnou reakciou, ktorú tým vytvorí.

 

Prirodzene a často aj nevedome robíme ľuďom, s ktorými sa rozprávame, zrkadlo. Ak sa človek začne usmievať, je dosť pravdepodobné, že sa začneš usmievať aj ty.

 

Prečo sa neusmiať? Keď to môže niekomu urobiť radosť. A hlavne to urobí radosť tebe. Veď skús sa usmiať.

 

Nie je ti teraz lepšie? 🙂

 

Sympatickí ľudia, to sú jedinečné a neoceniteľné osoby. S nimi sa človek cíti tak dobre.

 

Buď aj ty lepšou verziou samého seba. Nech po tebe ostávajú samé jedinečné a pozitívne stopy. 🙂

 

Tvoja L.

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂