Ako sa hovorí, na dobrú knihu sa vždy nájde čas. Myslím, že som to bola ja, kto to povedal. 🙂 Milovníci kníh mi ale dajú isto za pravdu. Je pritom jedno, aký žáner sa ti páči. Dôležité je začítať sa do stránok a nechať sa pohltiť vlastnou fantáziou.

Nakoľko končí mesiac knihy, pripravila som si pre teba prehľad výborných motivačných kníh. Samozrejme som všetky nestihla prečítať, no okrem vlastných odporúčaní som sa popýtala aj okolia a tu je výsledok.

Motivačné knihy, ktoré ma posunuli tým správnym smerom

Asi nespomeniem všetky knihy, ktoré mi kedy na ceste mojím životom pomohli. Spomeniem hlavne tie, ktoré som čítala naposledy, prípadne ktoré čítam aktuálne. A samozrejmosťou sú aj tie, na ktoré sa chcem vrhnúť v dohľadnej dobe. 🙂

Knihy od Iva Tomana

Keď sa povie motivačná literatúra, ako prvé mi napadnú knihy od Iva Tomana. V knižnici mám asi všetky jeho doterajšie publikácie. Ak si dobre pamätám, jednou z prvých, ktoré som od neho čítala, bola Debordelizace hlavy. Nechcem ti vopred hovoriť, čo v nej nájdeš, ale ak sa ti povaľuje v izbe, prípadne vieš o niekom, kto ju má, určite by som si ju na tvojom mieste požičala a prečítala.

Som rada, že mám tieto knihy kúpené a že sa k nim môžem hocikedy vrátiť, aj keď zatiaľ som to neurobila. 😀 Najmä Debordelizace hlavy mi otvorila oči, lepšie povedané myseľ. Myslím, že každý, kto práve prežíva nepríjemné obdobie a nevie, čo robiť, by si mal túto knihu prečítať. Ale upozorňujem ťa, že odpovede na svoje otázky nenájdeš v knihe, ale sám v sebe.

Gary Chapman a 5 jazykov lásky

V dnešnej dobe má mnoho ľudí problémy vo vzťahoch. Možno patríš k tým, ktorí svoju polovičku nie vždy úplne chápu a jej výčitkám vôbec nerozumejú. Hovoríš si, čo robím zle? Prečo jej/jemu nestačí, čo pre ňu/neho robím? Veď by som jej/jemu zniesol/zniesla aj modré z neba.

Ak máš pocit, že ti to vo vzťahu moc nejde, určite ti odporúčam prečítať si túto knihu. A dobrá je aj pre tých, ktorí majú pocit, že všetko klape. 🙂 Myslím, že každý si v nej nájde to svoje. Naozaj výborná kniha.

TIP: Zaujímajú ťa radšej filmy? Pozri si moje články o inšpiratívnych filmoch, ktoré treba vidieť. 🙂

Knihy, ktorým sa chcem v budúcnosti venovať

V tejto kapitole sa venujem knihám, ktoré som začala čítať, ale z nejakého dôvodu som ich nedočítala. Nájdeš tu aj tie, ktorými som obdarovala svojich blízkych, ale ktoré si chcem rozhodne prečítať aj ja. 🙂

Eckhart Tolle a Sila prítomného okamihu

Toto je jedna z kníh, ktoré mám rozčítané. Nie je to totiž kniha, ktorú zhltneš za pár dní a bude po všetkom. Samozrejme, že pri každej motivačnej literatúre treba pracovať aj so svojimi myšlienkami a len rýchle prečítanie ti nič nedá, no táto kniha je obzvlášť, ako by som ju nazvala, ťažká.

Nemyslím to tak, že by si ju nepochopil, aj keď aj to sa môže stať. Je to kniha, s ktorou buď budeš súhlasiť, alebo nie. Je to kniha, ktorú musíš čítať pomaly a venovať sa každému odseku či dvom osobitne.

Sama si ešte nie som celkom istá, aký mám na ňu názor, no som otvorená všetkým možnostiam a pohľadom na naše žitie. A ver mi, že Sila prítomného okamihu je jednou z kníh, ktorá má naozaj špecifický názor na život. Eckhart Tolle ti totiž cez túto knihu odovzdáva hlboký odkaz. A ten je treba pochopiť.

Ken Robinson, Lou Aronica a Ve svém živlu

Musím sa priznať, že túto knihu som nedočítala a ani neviem, kedy sa k nej vrátim. Som totiž grammar nazi a nejako som v nej už na prvých stranách našla až príliš veľa chýb na môj vkus. 😀

Každopádne verím, že ak si odmyslíš tie chybičky krásy, prípadne si túto knihu zaobstaráš v jej pôvodnej verzii, neoľutuješ. Počula som na ňu viacero pozitívnych ohlasov a verím, že sa k nej aj ja raz vrátim.

A o čom tá kniha vlastne je? Ponúka ti širší pohľad na ľudskú kreativitu, naše schopnosti a na to, čo sa môže stať, ak využiješ svoj potenciál a budeš sa venovať svojim záľubám.

Robin Sharma a Mních, ktorý predal svoje Ferrari

Túto knihu som kúpila svojmu priateľovi po tom, čo som na ňu narazila v kníhkupectve. Nemal žiadny sviatok, no keď som ju zbadala, nejako som vedela, komu ju chcem darovať.

Sama som sa k nej ešte nedostala, nakoľko ju má rozčítanú, no vraj má niečo do seba. Celá kniha je postavená na príbehu jedného právnika, ktorý sa rozhodne vydať na cestu za poznaním seba samého a hľadaním životnej harmónie.

Neviem ako ty, ale už teraz sa teším, kedy sa do nej pustím. Táto kniha sa totiž isto nestala bestsellerom len tak pre nič za nič. 🙂

Jason Fried, David Heinemeier Hansson a Restart

Zakladatelia známej firmy 37signals sa rozhodli spísať provokatívnu príručku o podnikaní. Ani k tejto knihe som sa zatiaľ nedostala, no mám ju v knižnici a chystám sa do nej pustiť hneď, ako bude príležitosť. Ak ťa teda zaujíma podnikanie, prípadne podnikáš a chcel by si popracovať na osobnom rozvoji a taktiež sa svojom podnikaní, touto knihou nič nepokazíš, práve naopak. 🙂

Ďalšia výborná motivačná literatúra (aj online)

Ako som hovorila, pýtala som sa aj známych, čo by mi odporučili. A tak mám pre teba (a aj pre mňa) tipy na ďalšie skvelé knihy.

Jordan Peterson a 12 pravidiel pre život

Ako prvú knihu si spomenieme tip od našej známej Maru. 🙂 Je ňou 12 pravidiel pre život od uznávaného profesora a terapeuta, ktorý vo svojej knihe vychádza z vlastnej klinickej praxe a osobného života.

Online magazín Positive Life

Ak si chceš pozrieť niečo online, odporúčam ti (okrem svojich článkov :D) články z online magazínu Positive Life, najmä v kategórii Motivácia. Nájdeš tam mnoho zaujímavých tém ohľadom pozitívneho myslenia a princípu šťastného života. Napríklad ich článok o tipoch, ako prežiť čas strávený doma, je v tomto období veľmi nápomocný.

Richard Carlson a Netrápte sa pre maličkosti

V prípade, že túžiš po inšpiratívnej literatúre, ktorá ťa nasmeruje k tomu, čo je v živote skutočne dôležité, dostala som tip aj na túto knihu. Vraj je veľmi povzbudivá a učí ľudí, ako sa netrápiť nad zbytočnosťami a ako rozlišovať podstatné od toho nepodstatného.

Pavel Hirax Baričák a Šlabikáre šťastia

Šlabikáre šťastia 1, 2 a 3 sa zaoberajú témami ako je sebaprijatie, odpustenie či pozitívne myslenie. Prvá časť je venovaná zákonu príťažlivosti, energii meditácie, ale napríklad aj pochopeniu smrti a chorôb.

V druhej časti sa autor venuje vnútornému dialógu a sebapozorovaniu. Zaoberá sa témami ako dôležitosť vďaky a odpustenia či dôsledky obviňovania sa, žiarlivosti a závisti.

Tretia časť Šlabikára šťastia je venovaná boliestkam z detstva. Nájdu si tu svoje ľudia, ktorých trápi minulosť, ale napríklad aj rodičia, ktorí chcú svoje deti vychovávať tak, aby im nezanechali rany, s ktorými sa budú pasovať možno až do konca života.

Nick Vujicic a Život bez hraníc

Ďalší tip na knihu, čo som dostala, bola kniha s názvom Život bez hraníc. Je o mužovi, ktorý sa narodil bez nôh a bez rúk, no napriek tomu vedie plnohodnotný život. Stal sa vzorom pre ľudí hľadajúcich šťastie, pričom práve v knihe spomína nielen svoje postihnutie, ale najmä svoj emocionálny boj, ktorým si prechádzal najmä v detstve.

Dušan Kadlec a 100 spôsobov, ktorými si zbytočne komplikujeme život

Ako posledné mám pre teba (a aj pre mňa) tip na slovenskú knihu, ktorú si vieš kúpiť aj vo forme e-booku. Napísal ju autor blogu Motivation Man, Dušan Kadlec, ktorý už má na konte aj ďalšiu knihu. Z názvu knihy si vieš domyslieť, že je o veciach a myšlienkach, ktorými si zbytočne komplikujeme život. 🙂 Sama som sa k nej ešte nedostala, no v budúcnosti si ich rada prečítam. 🙂

Aké knihy pomohli tebe?

Viem, že kníh, ktoré nás dokážu povzbudiť a dať nám niečo do života, najmä v oblasti sebarozvoja, je oveľa, ale oveľa viac. Preto budem rada, ak prispeješ aj ty svojím tipom a napíšeš mi do komentára, aké motivačné knihy ťa zaujali a prečo.

Ďalší si tak budú môcť vybrať z väčšieho množstva overených kníh. Spravme tu z toho knižnicu návrhov na motivačnú literatúru. 🙂

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂