Aj tebe sa zdá, že je dnešný svet zlým a nehostinným miestom? Médiá sú preplnené negatívnymi správami a nám sa môže zdať, že dobro vymiera a láskaví ľudia už neexistujú. Je to však pravda?

 

Každý človek má Príbeh

Médiá rozširujú auru nebezpečenstva, v dôsledku čoho prestávame ľuďom veriť a sme automaticky podozrievaví ku všetkým a všetkému. Veríme, že dobrý skutok bude zneužitý a láskavosť sme preto začali volať naivitou. Nedivím sa; ja som presne taká istá.

Zo strachu o vlastné bezpečie si dávam väčší pozor – avšak nikdy som neprestala veriť, že ľudia sú vo svojom vnútri dobrí. Ako psychologička viem, že človeku, ktorý ubližuje, bolo taktiež v detstve ublížené. A to by sme si mali uvedomiť všetci.

Každá reakcia má nejaký spúšťač, najčastejšie detstvo. Človek, ktorý kritizuje, si je neistý najviac sám sebou a v osobe, ktorá sa vysmieva a uráža, sídli malé dieťa, ktoré v detstve počúvalo len urážky a výsmech.

 

Odsúdiť je jednoduché, pochopiť je ľudské

Inšpirácia na tento článok prišla úplnou náhodou. Sedela som s bolesťou hlavy, chorá a nervózna, pretože ma tlačili termíny. Iste vieš, že v týchto situáciách prichádza prokrastinácia a sociálne siete. 🙂

Narazila som na množstvo správ zo sveta, potvrdzujúce všeobecnú vieru v zlo ľudskej povahy. A potom to prišlo – jeden jediný príspevok, zdieľaný tisíckami ľudí.

Ten Príbeh

Bol to účtovník so sľubne rozbehnutou  kariérou. Náhle ochorel, jeho telo zaplavili bolesti a končatiny nepríjemné kŕče. Prišiel o prácu a kvôli neschopnosti dostaviť sa na úrad aj o dávky. V meste, kde žijem, ho poznajú všetci – je to ten „podivín“, ktorý neustále chodí, prechádza sa a máva skrútenými rukami.

Povieš si – no čo už, ďalší bezdomovec, ktorému sa radšej vyhnem. Nedám mu peniaze, pretože si kúpi chľast. A takto ho ľudia obchádzajú, uškŕňajú sa alebo súdia so znechuteným pohľadom. Pokladajú ho len za ďalšieho „feťáka“, ktorý je nebezpečný a nezaslúži ani súcit.

 

Prečo o tom píšem?

Mnohí z nás by patrili do tej veľkej skupiny ľudí, ktorí by bývalého účtovníka obišli. Ale sú to práve tí jedinci, ktorí jediným aktom láskavosti dokážu spustiť lavínu ďalších láskavých činov.

Jeden mladý muž sa u bývalého účtovníka zastavil, doniesol mu jedlo a dal sa s ním do reči. Pozoroval, ako si za drobné kupuje jedlo, nie alkohol. Videl, ako starostlivo šetrí, aby mal dostatok na prespatie v armáde spásy.

Tento mladý muž preto napísal príspevok na sociálne siete, aby šíril smutný príbeh choroby, ktorú lekári nevedeli vyliečiť a ktorá zničila život jedného človeka.

 

Môže sa to stať aj tebe

Príspevok ma dojal. Nie som z tých, ktorí by ochkali nad každou sentimentalitou, ale zasiahol ma práve preto, pretože toho muža poznám aj ja. Aj ja som ho obchádzala, neuvedomujúc si príbeh, ktorý sa skrýva za týmto zlomeným človekom.

I ja bývam skeptická voči tomuto typu ľudí, pretože vo veľkých mestách je bežné, že človeka oslovia prinajmenšom traja denne a prosia o peniaze. Tohto človeka, bývalého účtovníka, som nikdy nevidela prosiť, nikdy som ho nevidela žobrať – a nevidel ho ani nikto z tých, ktorí príspevok zdieľali alebo komentovali.

Tento muž nebol žobrák, ani „feťák“. Prešiel si však sériou nešťastných udalostí, ktoré sa môžu stať každému z nás. Kedykoľvek. Ten príspevok ma dojal hlavne preto, pretože v záplave nekončiacich správ o hrôzach, ktoré spôsobuje človek, sa nájdu jednotlivci, ktorí šíria dobro. Chcú pomôcť. A ver mi, že tých jednotlivcov je veľmi veľa.

Svet, aký vidíme, je odrazom nás samých

Sami si vyberáme, čo vo svete chceme vidieť. Ak sa bojíme a veríme, že svet je nebezpečný, automaticky vyhľadávame a dávame prednosť negatívnym správam. Ak však veríme v dobro ľudskej duše, zameriavame sa predovšetkým na pozitívne príspevky a tie krásne akty ľudskosti, vychádzajúce z čistého altruizmu.

Vedel si napríklad, že jeden milionár splatil 400 študentom ich študentské dlhy? Počul si o tom športovcovi, čo posielal na vysokú školu chudobné deti?

 

To, čo vo svete vidíme a na čo sa zameriame, je odraz nášho vnútorného sveta a našej duše. Ak sa ti zdá, že nemôžeš nájsť vo svojom okolí dobrých ľudí, staň sa ním ty. Ak nevidíš láskavosť, začni s ňou ty sám. Rozšíri sa, inšpiruje mnohých a prebije tú auru nepriateľstva a nenávisti.

 

 

Autor príspevku: Mgr. Mária Hanúsková

Som vyštudovaná psychologička a živím sa tým. Uverejňujem články na weby a do slovenských a českých časopisov, ktoré sa zaoberajú rodičovstvom, deťmi a medziľudskými vzťahmi. Vybrala som si slobodné zamestnanie a zarábam si sama na seba.  Daň za slobodu je síce vysoká, ale stojí to za to. Aj keď často padám únavou, som tak najšťastnejšia.