Cítiš to aj ty? Jar je tu! Predĺžené dni a vôňa kvetov sú spolu s prebúdzajúcou sa prírodou esenciou dobrej nálady. Človek skrátka nemôže byť smutný, keď sa poprechádza v prírode a nechá dopadať teplé slnečné lúče na svoju pokožku. Jarný pozitivizmus mi však kazí jedna zákerná vec – jarná únava.

Milá energia, kdeže si?!

V momente, ako jar zaklopkala na dvere, začala som pociťovať zvýšenú potrebu spánku. Poznáš to; spíš osem až desať hodín a i tak sa zobúdzaš ako múmia. Cítiš, že tvoje telo by potrebovalo spať prinajmenšom raz toľko.

Ja som vyzerala ako mátoha a moja prvá cesta z postele bola ku káve. Krásna, voňavá, sladučká káva – mok, bez ktorého by som začiatok jari neprežila.

Každé ráno som si sadala k práci a spoločnosť mi robil môj verný spoločník – hnedý hrnček s pariacou sa kávičkou, ktorý som síce kúpila priateľovi na narodeniny, ale veľmi rýchlo som si ho privlastnila. Ťažké časy si žiadajú obete.

Musím povedať, že každé ráno sa teším na svoje pracovné povinnosti. Svoju prácu milujem a vidím v nej zmysel. Cítim naplnenie a hoci bývam unavená, som vnútorne uspokojená. Skrátka cítim, že môj život má správny smer. Ale aj tu sa prejavili pazúre jari, bažiace po energií, vysávajúce moju vitalitu.

S prírodou sa neoplatí bojovať

Zrazu sa zábava stala ťažkou povinnosťou. Moje kreatívne zamestnanie si žiada jasnú myseľ a inšpiráciu, ktoré mi odrazu chýbali. Sedela som pri počítači celé dni a robila svoju prácu ako každé iné zamestnanie; bez radosti, pre peniaze. Nápady neprichádzali a písanie sa stalo neskutočne náročným procesom, v ktorom som doslova ťahala slová z päty. Čo sa to stalo?

Tá radosť, to nadšenie, ktoré som pociťovala v duši každý deň počas písania, boli fuč. Predtým som sa každú nedeľu tešila na pracovný pondelok (áno, naozaj som sa tešila!), teraz? Povzdych a únava z toho, čo ma čaká, ma naladili veľmi negatívne. Bola som vyčerpaná a viac než kedykoľvek predtým som cítila, že potrebujem pauzu. Regeneráciu.

Potrebujem jarný detox

Som toho názoru, že naše telo a duša vedia presne, čo potrebujú a kedy to potrebujú. Jar je toho príkladom. Celý môj organizmus mi dával najavo, že potrebuje „voraz“ (krásne a naozaj výstižné české slovo 😊). Prosto potrebuje kľud a čas pre seba.

Po úmornom snažení a naháňaní peňazí som to konečne pripustila aj ja – po náročnej zime sa moje telo a hlavne myseľ potrebujú zregenerovať. Dokončila som teda všetky resty a na týždeň si zakázala pracovať. Dopriala som si celkovú kúru, pozostávajúcu z relaxu.

Spočiatku ma vydesilo zistenie, že som od začiatku roku skutočne nemala žiadny oddych. Išla som na plný plyn. A ja sa divím, že som taká vyčerpaná? Posilnila som preto svoje rozhodnutie oddychovať a celý týždeň som sa venovala tomu, čo som milovala – knihy, prechádzky, joga a naozaj dobré jedlo, plné vitamínov (ktoré na jar potrebujeme viac než kedykoľvek). Nemyslela som na prácu, ale počúvala svoje vnútro.

Nekvitne len príroda, ale aj my

Presne tak, ako sa s príchodom jari prebúdza pôda po zimnom spánku a rodí chutné plodiny, ako kvitnú stromy a pučia kvety, tak aj my začíname „kvitnúť“. Naše nové steblá trávy, voňavé lupene kvetov taktiež musia vyrásť z neúrodnej zimnej pôdy. Tá pôda je naše doteraz hibernujúce telo, a dobré jedlo je hnojivo, čím si zaručíme opätovný rast.

Príroda a čerstvý vzduch sú pre nás ako slnečné lúče pre stromy, vďaka ktorým kvitnú. Aj my kvitneme, aj my potrebujeme jar. Nechaj voňavú jar, nech ťa prebudí, presne ako celú prírodu. Nebojuj s ňou, dopraj svojmu telu čas, aby mohlo opäť vstrebávať slnko a kvitnúť.

Jarná únava nie je negatívny, ale potrebný proces

Pripomína nám, že naše telo nie je stroj, ktorý pôjde do nekonečna, ale krehký organizmus, ktorý potrebuje, presne ako kvet či strom, pravidelnú regeneráciu, aby mohol byť silnejším a krajším. V čase plnom naháňania za financiami, úspechom a perfekcionizmom som neskutočne šťastná, že mi to moje telo pripomenulo. A čo tvoje? Čo ti hovorí tvoj organizmus?

 

 

Autor príspevku: Mgr. Mária Hanúsková

Som vyštudovaná psychologička a živím sa tým. Uverejňujem články na weby a do slovenských a českých časopisov, ktoré sa zaoberajú rodičovstvom, deťmi a medziľudskými vzťahmi. Vybrala som si slobodné zamestnanie a zarábam si sama na seba.  Daň za slobodu je síce vysoká, ale stojí to za to. Aj keď často padám únavou, som tak najšťastnejšia.