Čo nás robí skutočne šťastnými?

 

Keď som začala písať tento článok, pospevovala som si Truly Madly Deeply od Savage Garden a nechcelo sa mi prestať. Dokonca som si tú pieseň niekoľkokrát znova prehrala. A samozrejme som nevynechala aj spev. Možno preto mi toľko trvá napísať článok. Neustále sa niečím rozptyľujem.

 

To ma ale vedie práve k tomu, o čom chcem písať. O šťastí. Čo nás robí skutočne šťastnými? Napríklad aj spomínaný spev. Veľa ľudí má rádo spev. Každý si občas niečo pospevuje. A nerobí nás to šťastnejšími? 🙂

 

Čo to vlastne šťastie je? Spokojnosť samého so sebou? Spokojnosť so životom, ktorý žijem?

 

Najpodstatnejšie sú zážitky. Tie nám nikto nevezme. Malé každodenné radosti. Ten neopísateľný pocit, keď sa prosto musíš usmievať.

 

Nedávno som po ceste do práce obchádzala hlúčik policajtov, ktorí po mne pokukovali. Nedalo mi to a s úsmevom som ich pozdravila “Dobré ránko”. A viete čo? Odzravili. Celý zvyšok cesty som sa  škerila ako blázon a nevedela som s tým prestať. Vždy, keď si na to spomeniem, usmejem sa. Je to krásny zážitok. Skús to niekedy aj ty. Len tak niekoho na ulici pozdraviť. Určite ti to neuškodí. 🙂

 

Ľudia majú tendenciu pamätať si negatívne veci, ale na tie pozitívne s ľahkosťou zabúdajú. To treba napraviť. Vždy, keď sa ti udeje niečo pozitívne, skús sa na to sústrediť. Prežiť ten okamih aj niekoľkokrát. Spomenúť ho pri nejakej príležitosti. Ja si rada pripomínam svoje šťastné okamihy a delím sa o ne s priateľmi a s rodinou. Nezdvihne to totiž náladu len mne, ale aj okoliu.

 

Nikdy nezačínaj rozhovor pochybami či inými negatívami. Poznáš to. Dlho si sa nevidel s kamarátkou či kamarátom a chceš sa mu so všetkým pochváliť. Ak si smutný, chceš sa vyplakať. Každý to občas potrebujeme. Ale aby toho málo nebolo, príde aj na vety typu “Prepáč, že Ťa s tým zaťažujem.” a podobné utápajúce sa hlášky. Nie nie nie. Skús skôr niečo ako “Ďakujem, že si ma vypočul. Ide z teba neskutočná podpora.” Nedajú ti tieto slová lepší pocit? Takto si dokonca pomôžeš aj sám. Namiesto pochýb poďakovanie. To hneď zlepší atmosféru. Problémy sú potom hneď menšie. 🙂

 

Vytvor si “šťastné návyky”. Predtým, než odídeš do práce, rozlúč sa s priateľom či s rodinou objatím alebo bozkom, či zaželaním krásneho dňa. Pred spaním si pozri niekoľko milých videí so zvieratkami alebo dobrú komédiu. Prečítaj si každý deň aspoň kúsok z tvojej obľúbenej knížky. Zapni si hudbu a zaspievaj si. Rob hocičo, čo ťa baví. Možností je nekonečne veľa.

 

Urob radosť druhým. Keď sa ti na niekom niečo páči, kľudne mu to povedz. Kamarátke som tak raz pochválila ponožky. Áno, naozaj ponožky. Povedala, že taký kompliment ešte nedostala.

 

Rob, čo ťa baví, každý deň. Viem, sú dni, keď si nestihneš ani uvedomiť, že nejaký deň bol.  Chvíľočku treba preto “obetovať” niečím pozitívnym, čo ťa upokojí od stresujúceho dňa. Počúvaj hudbu, čítaj knihy, venuj sa veciam, ktoré ťa robia šťastným a spokojným.

 

Tatino mi v ťažkých chvíľach hovorieva “Zamestnaj sa niečím”. Pre tých, čo radi čítajú, odporúčam knihy od Iva Tomana a Austina Kleona. Do ich kníh som sa priam zažrala a viem, že neostanem len pri jednom prečítaní. Vždy mi totižto majú čo ponúknuť.

 

Usmievaj sa. Smej sa. Raduj sa. Nikto ti tvoju radosť nevezme, pokiaľ im to sám nedovolíš. 🙂

Tvoja L.

Zanechaj mi odkaz :)

avatar
  Subscribe  
Upozorni