„Čo je podstatou Vianoc?“ pýtala sa malá Cindy Lou vo vianočnej rozprávke Grinch. Celá rodina a mesto ju presviedčali, že zmysel Vianoc tkvie v daroch; čím viac ich kupujeme a čím honosnejšiu výzdobu máme, tým lepšie si ich dokážeme užiť. Cindy Lou však vo svojom detskom srdiečku cítila, že to nebude celkom pravda.

Sviatky (ne)pokoja a konzumu

Vianoce sú nepochybne jedným z najkrajších období. Hoci sa marketingové oddelenia pretekajú, aby nám vnútili aj to, čo nepotrebujeme, mnohí z nás sa, bohužiaľ, nechajú rok čo rok zlákať. Nakupujeme zbytočnosti a obdarovávame nepotrebnými darmi, ktoré skončia ako odpad alebo prinajlepšom haraburdie v skrini. Už ako deti dostávame kopec darov, ktoré sa skôr či neskôr stanú zabudnutými, čím nás dospelí učia, že v období vianočných sviatkov záleží len na nich.  

Ale poviem ti jednu vec; kebyže mám vymenovať darčeky, ktoré som si pod stromčekom našla, nespomenula by som si ani na jeden (teda možno by som ich spočítala na prstoch jednej ruky). Na čo však nikdy nezabudnem?

Miluj darcu, nie dar

Keď som bola dieťa, závidela som tým, ktorým rodičia kúpili adventný kalendár. Skvelá, sladká čokoláda v šate príliš drahého kalendára bola pre našu rodinu vtedy drahá záležitosť. A potom, šiesteho decembra, som si na dverách svojej detskej izby našla mikulášsku hlavu s vrecúškami čokolád. Vtedy som sa tešila len zo sladkého a neuvedomovala som si, že moja mamka niekoľko nocí toho Mikuláša ručne šila, takisto ako všetky vrecúška, len aby sme so súrodencami mali adventný kalendár. Vtedy som neocenila, že pracovala keď sme spali, a v noci z piateho na šiesteho decembra ten adventný kalendár potichučky zavesila na naše dvere. Dnes, ako dospelá žena s láskou spomínam nie na sladkosti (neviem si vybaviť, aké druhy čokolád tam boli), ale práve na láskavosť a obetavosť mojej drahej maminky. A za to som jej neskutočne vďačná.

Na Vianoce vedú všetky cesty domov

Keď už opisujem svoje spomienky na predchádzajúce Vianoce, to ich čaro a kúzlo nespočívalo v daroch, ale v celej atmosfére, ktorá rozbaľovaniu darov predchádzala. S láskou spomínam na to, ako sme sa so sestrou pretekali, ktorá vydrží dlhšie „nepapať“ a skoro vždy sme zlyhali pod nátlakom mamkiných skvelých koláčov. Smejem sa na tom, ako sme brata nútili s nami ozdobovať stromček, i keď to z duše neznášal. A ešte viac neznášal, ako si sestra dala po vianočnej večeri medovú oplátku a tým celé rozbaľovanie darov oddialila. Spomínam na záchvat smiechu, keď som s mamou robila vanilkové rožky, a zatiaľ čo tie jej vyzerali dokonale, tie moje sa podobali skôr konskej podkove (podotýkam, že krivej a nafúknutej).

Kúzlo sviatkov nájdeme v maličkostiach

Smejem sa na tom, ako sme zjedli salónky zo stromčeka, a naaranžovali ich tak, aby mama nezistila, že vo vnútri už nič nie je. A ako nás otec budil presne 24. decembra vianočnými koledami, ktoré nám hrali skoro po celý deň.

Spomínam na to, že vianočný strom najviac miloval náš kocúr, ktorého nepriateľom číslo jedna boli zavesené gule. A ako si náš malý psík zvykol, že akonáhle vidí stromček, dostane psie dobroty a sedel pod ním celý deň s urazeným výrazom, dožadujúc sa maškŕt.

Vianoce sú láska v činoch

Nie sú to dary, na ktoré s láskou spomínam, ale na celú rodinnú atmosféru, vďaka ktorej boli Vianoce tak nezabudnuteľné. Mnohí ľudia sú presvedčení, že na Vianoce musí prejsť ich bankový účet hurikánom. Kupujú blízkym dary, ktoré ich nepotešia ani nevystihujú, akoby bol dar povinnosť, ktorú si musíme odbiť nejakou hlúposťou, len aby sme niečo podarovali. Neviem ako ty, ale ja omnoho radšej dostanem objatie. Viac si vážim, ak mi známy popraje krásne sviatky, a omnoho radšej než nepotrebný dar poviem priateľom, čo pre mňa znamenajú a ako zmenili môj život k lepšiemu.

Tak, čo je teda podstatou Vianoc? Malá Cindy Lou z rozprávky Grinch to vedela – rodina a priatelia. Láska, láskavosť a harmónia v duši, vďaka ktorým je tento svet lepším miestom. A o to by sme sa mali snažiť celý rok, nielen v tento jediný deň. Veselé Vianoce ti prajem!

Ak sa ti článok páčil, mohol by ťa zaujímať jeden o tom, prečo je dôležité vyjadriť svoje pocity. 🙂

Autor príspevku: Mgr. Mária Hanúsková

Som vyštudovaná psychologička a živím sa tým. Uverejňujem články na weby a do slovenských a českých časopisov, ktoré sa zaoberajú rodičovstvom, deťmi a medziľudskými vzťahmi. Vybrala som si slobodné zamestnanie a zarábam si sama na seba.  Daň za slobodu je síce vysoká, ale stojí to za to. Aj keď často padám únavou, som tak najšťastnejšia.