Kto ti dnes vyčaril úsmev na tvári? Toto bude otázka, ktorú sa budem pýtať donekonečna. Myšlienka urobiť niečo, čím by som prispela k zlepšeniu spoločnosti, sa mi zdala viac ako lákavá už odmalička. Priznám sa, nie som príliš odolná zlým správam a tomu, čo sa deje vo svete. Už roky nepozerám televízne noviny, pretože som pri nich často plakala a niekedy mám pocit, že žiť v akomsi vákuu by pre mňa bolo najlepším riešením.

 

Takto sa ale nič nevyrieši.

 

Viem, Jin sa nezaobíde bez Jang, dobro bez zla a život bez smrti. No chcela by som, aby sme sa viac starali jeden o druhého. Jeden kamarát mi raz povedal, že jeho najobľúbenejším miestom je Trenčín, pretože väčšina ľudí je tam veľmi priateľských. Kedykoľvek potrebuješ pomôcť, ľudia sa nevyhovárajú, ale naopak, hľadajú riešenia.

 

Dlho som sa z toho tešila, pretože nie je nič krajšie, ako keď si človek nájde “to svoje” miesto. Keď vie, že niekam patrí, že sa má na koho spoľahnúť a keď ho má neustále kto milo prekvapiť.

 

Taký pocit by som dopriala každému. Mať okolo seba ľudí, ktorí tvoria pocit domova, svet by bol hneď krajším miestom. Čo povieš?

 

Niekedy stačí jeden človek. Ani to nemusí byť tvoj známy. Mne osobne ku šťastiu koľkokrát stačí, že sa na mňa na ulici niekto usmeje.

A teraz si predstav toto:

Ideš po ulici a tých usmievajúcich sa ľudí bude čoraz viac. Ľudia budú pozornejší jeden voči druhému a lásku budeš cítiť na každom rohu.

 

Utópia? A prečo?

 

Je to len o nás…

 

Koncom minulého roka som bola na koncerte Márie Čírovej. Poviem ti, už na jarmoku v Trnave ma jej piesne a vyžarovanie riadne rozcítilo. Vedela som, že na koncerte to nebude inak. Ale to, že nebudú tiecť slzy od dojatia len mne, ale aj mojim spolusediacim, to som nečakala.

 

Neviem slovami opísať tú spolupatričnosť, ktorá tam nastala. Také niečo treba zažiť. Cítiť tú výnimočnosť daného okamihu. Mária je úžasná žena s obrovským srdcom. Má neuveriteľný talent, ale z jej slov, mimiky, pohybu a všetkého cítiť iba skromnosť, čistú radosť a lásku. Takých ľudí treba na svete viac.

 

Vieš, človeku v tej chvíli prebehne hlavou, že on je niečoho takého vlastne súčasťou. Keď môže niekto šíriť toľko krásnych emócií, môžem to robiť aj ja, no nie?

 

Presne tak. Každý môže rozdávať radosť a šťastie. Nikdy nevieš, komu iba svojím úsmevom urobíš radosť. Stačí naozaj tak málo a svet to môže pohnúť tým správnym smerom.

USMEJ SA odznak môže nosiť aj tvoj štvornohý kamarát 🙂

 

Vznik projektu “USMEJ SA”

Nedávno mi napadla zaujímavá myšlienka. Neviem, či si zaregistroval, ale asi rok dozadu som si dala vyrobiť odznačiky “usmej sa”. Darovala som ich svojim známym, rodine a priateľom. Najmä v práci mi to prišlo vhodné, pretože ľudia tam boli skleslí a často nahnevaní či sklamaní.

Zistila som, že im to urobilo deň krajším. Na odznačiky som časom zabudla, no pár mi ich ostalo v skrini. Koncom minulého roka mi zrazu napadlo, ako by som ich mohla využiť.

 

Budem ich dávať ľuďom, ktorí mi urobili deň krajším. 🙂

Moje prvé odznačiky s názvom USMEJ SA

Hneď na ďalší deň som sa o svojej myšlienke rozprávala s priateľom a už pár hodín nato bola dokonca vhodná chvíľa na odznačik. Chcela som vyrobiť priateľovi adventný kalendár a hľadala som také tie biele lepky, z ktorých sa robia menovky, prípadne si ich nalepíš na darček a napíšeš tam venovanie. Nenašla som ich však ani v papiernictve a vyzeralo to, že ani v kníhkupectve. Ako som sa vydala von z Panta Rhei, všimla som si ich zamestnankyňu.

 

Hneď ma zaregistrovala a opýtala sa, s čím môže pomôcť. Vravím jej, že by som potrebovala také tie biele lepky na darčeky. Začala mi vysvetľovať, aké majú v ponuke, ale že biele nemajú. Potom ale chvíľu hľadala po šuflíkoch a zrazu sa ma pýta, či by mohli byť také, aké majú cenovky. Pozerám na ňu s prekvapeným pohľadom a vravím áno, môžu.

 

Odbehla si a priniesla mi kúsok rolky s bielymi lepkami. Ešte prekvapenejšie sa jej pýtam, či si to naozaj môžem zobrať. Vraví mi, že samozrejme, inak by mi to nedávala. Že to im stroj vyhodí a už to viac nepoužívajú. Nadšená som jej poďakovala a popriala krásny deň. Doteraz som z toho príjemne zaskočená. 🙂 Aj týmto sa chcem poďakovať tej milej pani, ktorá mi pomohla a urobila tak deň krajším. ĎAKUJEM.

Druhá verzia USMEJ SA odznačikov

Pomôcť môžeš aj ty

Čo povieš, myslíš, že je na svete málo takých ľudí? Ja začínam mať pocit, že ani nie. Mnoho tých, čo pobehujú po svete, pomáhajú, kde sa dá. Pomôcť môžeš aj ty. Každý to má v sebe a mnohí z nás to aj dávajú najavo. Neboj sa ukázať svoju ľudskosť a spríjemni aj ty niekomu jeho deň. Spríjemníš tak nielen ten jeho, ale aj svoj. Uvidíš.

 

Viem, niekedy je to ťažké, usmievať sa a byť v pohode. Veď aj tí naokolo vedia byť poriadne nepríjemní. Nikdy ale nevieš, čo sa skrýva za ich zlosťou. Pravdepodobne je to iba smútok. Tiež nemáš vždy svoj deň.

 

Takže, aby som prešla k veci, mám pár odznačikov, ktoré sa chystám v takýchto chvíľach využiť. 🙂 Spolu s novým logom som sa rozhodla dať spraviť aj nové odznačiky, ktoré plánujem rozdávať tým, ktorí mi urobili radosť. Pre mňa to bude zaujímavý zážitok, nakoľko ľudia budú spočiatku asi zaskočení. Ale kto vie, možno tých odznačikov bude nielen na Slovensku, ale aj na svete postupom času čoraz viac. 🙂

Finálna verzia USMEJ SA odznačikov

Urob svet lepším miestom a zapoj sa do projektu USMEJ SA

Ak sa chceš zapojiť do projektu “USMEJ SA”, napíš mi. Môžem ti pár odznačikov darovať a v tej pravej chvíli môžeš aj ty niekoho obdarovať. 🙂

 

P.S.: Nie je to ale len o odznačikoch. Ide o to, navzájom si dať najavo spolupatričnosť. Pomôcť, keď treba. Poďakovať, keď ti pomôžu. A najmä, dať ľuďom najavo, že sú výnimoční. Toto robí už len málo z nás, čo ma dosť mrzí.

 

Hashtag #usmejsa

Budem rada, ak mi pod príspevok na Facebooku alebo na Instagrame či do správy pošleš svoje pozitívne skúsenosti s ľuďmi. Dajme si navzájom najavo, že vieme robiť dobré skutky a zároveň sme za ne vďační. 🙂 Je to síce malý krok vo svete, ale veľký v našich srdciach.

Hashtagy #usmejsa, #robimsvetlepsimmiestom a #zivotjekrasny odlíšia tvoje príspevky od ostatných. Napríklad na Instagrame si ich tak každý bude vedieť ľahšie vyhľadať.

 

Tak? Kto do toho ide so mnou? 

 

Nezabudni podporiť projekt zdieľaním. 🙂

 

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂