Čo je to vlastne osobný rozvoj a prečo je pre každého z nás taký dôležitý? Myslím si, že na túto otázku by ti mal odpovedať niekto kompetentnejší, ako sa hovorí. Prosto niekto, kto je v tomto oveľa ďalej ako ja. 🙂 Aj preto som kontaktovala Michala Hrehuša, zakladateľa I Can Academy, autora motivačných kalendárov, diárov a kníh.

Ahoj, Michal. Teší ma, že si si na mňa urobil čas. Poďme tak pekne od začiatku a predstavme ťa tým, ktorí ťa nepoznajú. 🙂

Máš viacero projektov

Čomu všetkému sa vlastne aktuálne venuješ?

Je toho viac. Niektoré veci pokračujú dodnes a niektoré som časom už zanechal, alebo som si povedal, že na nejaký čas si od nich dám oddych a pokračoval som s vecami, ktoré mi dávali zmysel. 

Začalo to všetko tým, že som chcel vytvoriť produkty, ktorými by sa mohli ľudia obklopiť. Tieto produkty by im pripomínali, že dokážu viac, ako dokážu. Že sú viac, ako si myslia, že sú. Že môžu dosiahnuť viac, ako si myslia, že je možné. 

Aký bol tvoj úplne prvý produkt?

Úplne prvý produkt boli tričká s motivačnými citátmi, ktoré som predával na seminári Jacka Canfielda v Bratislave. Potom to pokračovalo službou Myšlienka dňa, v ktorej rozposielame e-maily s citátmi každý deň. 

Ďalej to boli semináre s rôznymi rečníkmi. Spolupracoval som napríklad s Markom Dzirasom, pričom táto spolupráca trvala 4 roky. Spolu sme zorganizovali mnoho seminárov v Bratislave, pričom som sa veľa naučil. A to nielen v osobnom rozvoji, ale aj ako rečník práve vďaka tomu, že som mal možnosť ho pozorovať.

Čomu ďalšiemu si sa venoval?

Už od začiatku tam bola aj stránka na FB, ktorá sa volala Myslím pozitívne – Oficiálny blog Veselých vecí. Teraz sa volá I can Academy – Osobný rozvoj. Pôvodne som sem dával svoje postrehy a citáty a to najlepšie z osobného rozvoja a z videí, čo som našiel. Teraz má túto stránku na starosti moja kolegyňa Monika, ale mojím cieľom je znovu sa k tomu vrátiť a prispievať tam viac ako doteraz.

Zo spomínaných tričiek sa vyvinuli ďalšie veci, ako napríklad motivačný kalendár, ktorý vyšiel prvýkrát v roku 2012. Z toho vyšli potom aj ďalšie produkty ako perá, diáre, zošity, denníky, nálepky na steny, obrazy a mnoho mnoho ďalších vecí.

Ďalej sa venujem aj workshopom pre malé skupiny ľudí. Toto ma napĺňa asi najviac. Ideme tu naozaj do hĺbky, do akcie. Neučíme sa len teóriu, aplikujeme ju aj v praxi. Navzájom sa tu podporujeme a pracujeme ako skupina. Veľmi ma napĺňa vidieť ľudí, ako sa pred mojimi očami menia, ako sú odhodlanejší, ako si viac veria. 

Minulý rok sme ponuku rozšírili o online kurzy Srdcu ženy online a Zákon príťažlivosti v praxi.

„Veľmi ma napĺňa vidieť ľudí, ako sa pred mojimi očami menia, ako sú odhodlanejší, ako si viac veria.“

Myšlienka dňa

Ako dlho už beží tvoj projekt Myšlienka dňa? Samej mi už nejaký ten čas dennodenne na mail chodí tvoja dávka motivácie. Máš na to pozitívnu spätnú väzbu?

Na Myšlienku dňa máme úžasnú spätnú väzbu. Už dlhodobo nám práve na tento projekt chodí najviac pozitívnej spätnej väzby. Tento projekt beží, ak si dobre pamätám, od novembra 2011. Najskôr som myšlienku dňa spustil s tým, že som si vopred pripravil asi 100 citátov, teda na sto dní. To mi dalo jednak voľnosť a jednak aj dôveru v seba samého, že budem vedieť rozosielať denne jeden citát.

Michal s Markom Dzirasom

Neskôr som to delegoval ďalším ľuďom. Začali sme s textovou verziou, potom sme zapojili obrázky, dokonca sme spolupracovali aj so slovenskými fotografmi, až sa to vyvinulo do podoby, kedy už je tam aj nejaký článok z blogu. Pondelky má myšlienka dňa už trošku inú formu, má viac obsahu. Stále hľadáme spôsoby, ako to urobiť ešte lepšie. 

Netvrdím, že tam bol vždy iný citát, no už teraz máme tisícky citátov, z ktorých čerpáme aj pri tvorbe našich produktov.

„Stále hľadáme spôsoby, ako to urobiť ešte lepšie.“

Odvážil som sa niečo chcieť

V článku Odvážil som sa niečo chcieť spomínaš, že kedysi si sa neodvážil ísť si za svojimi snami. Kedy presne nastal ten zlom, že si svoje sny a potreby zrazu vnímal inak?

Tento zlom v podstate prišiel veľmi náhle a veľmi bolestivou cestou. Po strednej škole som sa vybral do Sydney do Austrálie, kde bolo mojou túžbou naučiť sa praktický business a marketing, teda naučiť sa viac o podnikaní, čo by mi jedného dňa pomohlo vybudovať si firmu.

Dostal som sa do školy, ktorá však za moc nestála. Bola to škola, v ktorej sme na testoch mohli používať knihy, kde otázky išli chronologicky podľa strán, ako boli v učebnici. Väčšina študentov chodila iba na testy, nemuseli chodiť na prednášky. Ja som bol zase jeden z tých poctivých, takže som tam chodil, no bola to nuda a viac-menej strata času.

Ako to pokračovalo?

Urobil som tam kopec zlých rozhodnutí, vďaka čomu som dvakrát nedostal zaplatené za prácu v obchode, kde som robil. Dostal som sa do situácie, kedy som robil dve práce, pričom v jednej full time cez týždeň a v druhej cez víkendy, no aj tak mi nevychádzalo na životné potreby ako nájom, jedlo a školné. 

Stále som išiel do väčšieho a väčšieho mínusu. Pozitívom bolo, že som sa naučil hospodáriť s peniazmi, no zároveň to bolo veľmi zlé na moje psychické rozpoloženie. No vďaka tejto skúsenosti som potom, keď som objavil film Tajomstvo, pochopil, o čom to vlastne je. Pochopil som, čo mi to môže priniesť. Že si svoj svet tvorím vlastnými myšlienkami. Že iba ja sa môžem rozhodnúť, čo chcem a nikto nemá právo ma súdiť. Iba ja som zodpovedný za svoje šťastie a ak sa ja sám neurobím šťastným, tak ma ním neurobí nikto. 

Predtým som žil tak, že som sa snažil obšťastňovať tých druhých. Ja som bol pre seba až druhoradým. Nevedel som, čo chcem, nemal som prehľad o svojich cieľoch. Táto myšlienka bola pre mňa priam revolučná a obrátila mi môj svet naruby. Odrazu som mal pocit, že môj život bude úplne iný. 

Michal a Mark Dzirasa

Veril si v to?

To nebola viera, ale absolútna 100%-ná istota. Niečo, čo jednoducho tak musí byť. Ťažko popísať tú mieru istoty, ktorú som mal. Aj keď sa moje bankové konto nezmenilo, ja som už vedel, že to bude celé inak. Aj sa tak stalo. 

Pritiahol som si jednu pracovnú ponuku, ktorú som však odmietol, lebo už som bol rozhodnutý, že z Austrálie odídem naspäť na Slovensko šíriť myšlienky osobného rastu. To bolo na prelome roka 2007 a 2008. Vtedy Tajomstvo ešte ani nebolo preložené, v kníhkupectvách by si ťažko hľadala knihy o osobnom rozvoji. 

Z takých najznámejších by si tu možno našla Iva Tomana. V podstate tu nič veľmi nebolo, tak som sa rozhodol prísť naspäť a šíriť myšlienky, ktoré mne samému toľko pomohli, pretože som veril a verím, že sú ľudia, ktorí potrebujú pomôcť dostať sa z nejakej situácie, no zatiaľ sami nevedia, ako.

„Rozhodol som sa prísť naspäť a šíriť myšlienky, ktoré mne samému toľko pomohli, pretože som veril a verím, že sú ľudia, ktorí potrebujú pomôcť dostať sa z nejakej situácie, no zatiaľ sami nevedia, ako.“

Michal s Bobom Proctorom

Film Tajomstvo

Čo bolo úplne prvé, čo si po zhliadnutí filmu Tajomstvo na svojom živote zmenil?

Úplne prvou vecou, ktorú som spravil, keď som dopozeral Tajomstvo je, že som si napísal zoznam úplne všetkého, čo chcem. Od pera, ktoré nebude vynechávať, keď budem písať ľavou rukou, až po autá, domy, vzťahy. Skrátka, od tých najdrobnejších vecí až po tie najdôležitejšie. 

Urobil som si zoznam asi 60 cieľov. Prvýkrát v živote som mal pocit, že niečo chcem a viem, čo to je. A keďže som analytický typ, začal som si to zoraďovať podľa dôležitosti. Bavilo ma to, pretože som konečne vedel, čo chcem. Konečne som bol sám pred sebou úprimný. Išiel som prosto do hĺbky toho, čo naozaj chcem.

Čo nasledovalo?

Druhá vec, ktorú som zmenil, boli veci a knihy, ktorými som sa obklopoval. Najskôr som si kúpil knihu, ktorou sa inšpirovalo Tajomstvo. Bola to kniha Istou cestou k bohatstvu, ktorú som čítal snáď 15-krát. Ďalšia kniha bola od Napoleona Hilla, Myslením k bohatstvu. Všetko som čítal v angličtine, keďže to bolo ešte v čase, keď som bol v Austrálii. Tieto dve knihy mi potvrdili moju zmenu myslenia a to, že som na správnej ceste.

„Knihy Istou cestou k bohatstvu a Myslením k bohatstvu ma utvrdili v tom, že som na správnej ceste.“

Michal a Bob Proctor

Pochybnosti

Mal si niekedy pochybnosti, či ideš správnou cestou?

Ale áno. Podľa toho, v akom zmysle sa to zoberie. Vždy som vedel, že tento zámer, alebo to poslanie, ktoré som zacítil a ktorého som sa chopil, je správne. 

Je pravda, že boli časy, kedy som si hovoril, či má toto vôbec význam. Často som bol vystresovaný z toho, koľko som si toho na seba naváľal… Tieto pocity prosto prídu, pretože niekedy sa darí a niekedy nedarí. Raz si hore, raz si dole, takže áno, mal som pochybnosti. 

Aj teraz ma to ešte občas chytí, keď je toho naozaj veľa. Alebo keď niečomu verím, že som pre to urobil všetko, no aj tak sa nedostaví ten výsledok, ktorý by som chcel. Prirodzene, zabolí to. Nie je to však o tom, aby tieto stavy už nikdy neprešli. Nie je to o tom, myslieť stále pozitívne, žiť si na nejakom obláčiku a nenechať sa ničím rozhodiť. Osobný rozvoj je skôr o tom, keď už sa necháš niečím rozhodiť, keď už príde tá situácia, ako dlho ostaneš tam dole. Ako dlho ostaneš v móde obete alebo či sa tam vôbec dostaneš. Alebo to zachytíš a dokážeš sa z toho dostať. Spravíš si cvičenie, zmeníš pohľad, poradíš sa s niekým, skrátka nájdeš spôsob, ako sa dostať opäť na ten smer, ktorým chceš ísť.

„Osobný rozvoj nie je o tom, myslieť stále pozitívne a byť na akomsi obláčiku. Je to o tom, že keď už sa necháš niečím rozhodiť, keď už príde tá situácia, ako dlho tam dole ostaneš a či sa tam vôbec dostaneš.“

Odkaz pre ľudí

Čo by si povedal človeku, ktorý má pocit, že je na dne a že je na všetko sám?

Toto je veľmi dobrá otázka. V osobnom rozvoji vnímam taký trend, akoby sa hlásalo, že všetko musíš zvládnuť sám. Musíš prebrať zodpovednosť za svoj život, musíš to pretlačiť, aj keď sú tam prekážky, musíš to vedieť vycítiť. Dokážeš všetko sám, dokážeš viac, ako si myslíš. Toto je však nesprávna interpretácia. 

Nejde tu o to, aby sme všetko robili sami. Áno, musíme prebrať zodpovednosť za to, aby sa niečo udialo, ale nemusíme to robiť sami. Preto jedným z najväčších pomocníkov a najväčšou zmenou, ktorú si myslím, že človek môže pre seba spraviť, je začať sa obklopovať ľuďmi, ktorí ho inšpirujú, ktorí ho podržia, nakopnú, keď potrebuje pomôcť

Žiadne ach, ty chudáčik. Niekedy sme príliš blízko a náš problém sa nám zdá byť príliš veľký. Vtedy potrebujeme niekoho, kto to vidí inak. Niekoho, kto nám ukáže, že to nie je také strašné, ako sa nám na prvý pohľad zdá. Takže určite by som poradil obklopovať sa ľuďmi, ktorí ťa inšpirujú. 

Jednou z vecí, ktoré pri osobnom rozvoji najviac vnímam a ktorú sa snažím podávať ďalej ľuďom je to, že osobný rozvoj nie je o tých citátoch, čo sú na FB. Nie je to o knihách, ktoré si prečítaš. Osobný rozvoj nie sú tie semináre, na ktoré chodíš. Osobný rozvoj je spôsob života. Je to niečo, čo robíš každý deň. Podobne ako cvičenie. 

Príklad:

Každý rozumie, že môže urobiť veľký pokrok, ak pôjde na týždeň na nejaké sústredenie, bude posilňovať, mať trénerov. Ale ak po zvyšok roka bude ďalej jesť čokolády a napchávať sa pizzou, môže skončiť rovnako alebo oveľa horšie, ako pred sústredením. 

To, čo v cvičení naozaj funguje, je pravidelnosť. Niečo, čo sa deje každý deň. Podobne je to aj v osobnom rozvoji. Ak sa mám udržiavať na nejakej úrovni, v správnom nastavení myšlienok, tak potrebujem pre to niečo robiť každý deň. Je to pravidelné cvičenie, ktoré nemusí trvať dlho a nemusí byť ani namáhavé. Práve to, že robím malú vec každý deň, že čítam každý deň, pozerám videá, zamýšľam sa nad situáciami, ktoré sa mi stanú, že sa obklopujem myšlienkami, na ktoré chcem myslieť každý jeden deň, toto je to, čo potom pomôže dostať sa z tých ťažkých situácii. Z tých naučených programov, ktoré nás zväzujú, z tých situácii, pri ktorých sa nám zdá, že sú väčšie ako my. Pretože si postupne začneme zvykať na myšlienku, že sme väčší ako hocičo, čo sa nám môže stať. 🙂

„Niekedy sa nám náš problém zdá byť príliš veľký. Vtedy potrebujeme niekoho, kto to vidí inak. Niekoho, kto nám ukáže, že to nie je také strašné, ako sa nám na prvý pohľad zdá.“

Osobný rozvoj – knihy a filmy

Aké filmy a knihy o osobnom rozvoji okrem Tajomstva ťa poznamenali?

Veľmi ma poznamenal, sám neviem, prečo, Bob Proctor. On bol aj v Tajomstve. Je to ten taký starší šedivý pán. Teraz má už, myslím, cez 80 rokov, ale jeho energia na pódiu, to, čo hovorí a spôsob, akým to hovorí, ma tak uchvátilo, že som videl snáď všetky videá, ktoré od neho existujú. 

Absolvoval som mnoho jeho online kurzov o osobnom rozvoji a v Torronte som bol na jeho týždennom seminári. Mám pocit, že on ide do takej podstaty problému, že to vyzerá úplne jednoducho. A pritom sa to týka všetkých oblastí života, v ktorých sa snažíme niečo dosiahnuť. 

Ďalej kniha, ktorú som spomínal, Istou cestou k bohatstvu, bola to úžasná kniha. A potom ma veľmi ovplyvnil aj Mark Dzirasa a semináre, ktoré sme spolu robili. A aj keď som po čase vedel, čo bude hovoriť, bolo to práve to opakovanie myšlienok, ktoré mi umožnilo stotožniť sa s nimi. Naučil som sa tým spôsobom automaticky premýšľať.

Z filmov je veľmi dobrý film Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla, všetkým ho odporúčam. To sú asi všetko také veci, ktoré mňa osobne najviac ovplyvnili. Mnoho filmov malo hlboké myšlienky, ale film Tajomstvo vždy ostane tým, ktorý mi doslova zmenil život.

„Film Tajomstvo vždy ostane tým, ktorý mi doslova zmenil život.“

Dúfam, že ťa môj rozhovor s Michalom inšpiroval a vydáš sa aj ty tým správnym smerom, smerom k tvojim snom a cieľom. Uvidíš, ako ti môže osobný rozvoj zmeniť život. 🙂

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂