Handmade tvorba sa mi vždy páčila. Zhodou náhod som sa dostala k výnimočnej žene, ktorá sa rozhodla splniť si sny. Vytvorila eshop s nádhernými handmade výrobkami a podporuje tak mamičky na materskej.

O tom, ako to všetko začalo, nám povie Mária Šelmeciová, zakladateľka eshopu Malia.sk.

 

Mária Šelmeciová, zakladateľka eshopu Malia.sk

Ahoj, Mária. 🙂 Začnime pekne od začiatku. Akými krokmi si sa dostala k projektu malia.sk?

Od mala ma bavilo hrať sa na obchod a na predavačku. Aj moja mamka bola predavačka. Takisto som bola veľmi kreatívna. Chodila som na výtvarnú, na spoločenské tance, písala som rôzne príbehy a tak.

Po gymnáziu som šla na vysokú, kde som študovala psychológiu a popri tom som zadarmo vyučovala spoločenské tance a chodievala cvičiť jógu. Vlastne, až keď sa mi narodil Janík, tak ku mne prišiel nápad s eshopom. Hneď nato som vyskúšala maľovať svoje prvé tričká.

Keďže sa mi nechcelo zakladať eshop kvôli pár veciam, zisťovala som v okolí, či by sa môj nápad stretol so záujmom. Spoznala som veľa skvelých žien, ktoré vyrábali krásne veci. Tak sme sa dohodli na spolupráci a eshop bol na svete.

 

Na eshope nájdete množstvo rodinných setov

Prečo práve malia.sk?

Nápad vznikol tak, že som dlho rozmýšľala nad tým, čo by som mohla robiť. Chcela som robiť niečo užitočné. Niečo, kde by som si bola sama sebe paňou. Neláka ma chodiť do klasickej práce, aj keď v mojom odbore, v psychológii, je to zaujímavé. Radšej pracujem ako živnostníčka a sama sebe určujem pracovné hodiny.

Postupne mi známy navrhol, či by som nechcela viesť eshop so šperkami, ktorý už nemohol spravovať. Aj som nad tým rozmýšľala, od mala ma predsa bavilo predávať. Dokonca sme ako deti predávali pred obchodom naše výtvory, kým nás predavačky nevyhodili.

Nakoniec som si povedala, že nie. V mojej práci musím vidieť nejaký zmysel. Myšlienka na eshop ale ostala, a tak som už len premýšľala, čo by som cez eshop mohla ponúkať. Mám veľa kamarátok, ktoré niečo tvoria, a tak som skúsila maľbu na textil. Mám vychodenú ZUŠ, tak prečo nie.

Zakladať eshop kvôli pár maľovaným tričkám, to sa príliš neoplatí. Tak mi napadlo združiť šikovné žienky z môjho okolia. Chcela som pomôcť druhým mamičkám zviditeľniť ich tvorbu a zároveň poukázať na lokálnych predajcov.

Chcela som niečo inovatívne, pretože hlavný eshop s ručnou prácou je sashe. Čo mi ale na tej stránke vždy vadilo bolo to, že keď som si chcela objednať od viacerých výrobcov, každému som musela platiť osobitné poštovné.

Tam sa kupuje tovar priamo od výrobcu. Napadlo mi teda, že by bolo super mať tie výrobky po ruke, aby zákazníci platili len jedno poštovné. A to aj vtedy, keď si objednajú od viacerých predajcov.

Eshop som pomenovala Malia, pretože som chcela niečo ľahko zapamätateľné, krátke a stručné. Hľadala som v indiánskych menách niečo zaujímavé, s pekným významom. Našla som práve Maliu a ešte jedno meno, ktoré síce bolo krásne, ale ani teraz si ho nepamätám… 🙂

Mimochodom, Malia je varianta Márie, tak som už len pozrela, či je to na webe dostupné, či už takú stránku niekto na Slovensku nemá a bolo vybraté.

Takéto krásne body maľuje priamo Mária

S koľkými mamičkami momentálne spolupracuješ?

Momentálne nás je aj so mnou 15 handmejdistiek, ktoré vyrábajú vecičky priamo pre Maliu. Ale počet sa stále zvyšuje. 🙂


Čo by si odporučila mamičkám, ktoré by chceli niečo robiť, no v tvorbe sa ešte nenašli?

Uf, to je zložitá otázka. Keď bola moja dobrá kamarátka na materskej a ja som ešte nemala dieťa, hovorila mi, nech niečo tvorím. Že ona by teraz tak rada robila šperky, ale už na to nemá čas. Nech si vychutnám možnosť tvoriť, kým mám na to priestor.

Vtedy som ale tiež len tak tápala a nevedela, čo by ma bavilo. Skúsila som navliekanie korálikov, štrikovanie… ale nič z toho by ma nebavilo robiť vo veľkom. Napísala som knihu, Kameň morí,ktorú som aj ako ebook vydala.

Skúsila som všeličo tvorivé. Našla som sa akurát v písaní a maľovaní. Takže čo odporúčam? Skúšať a skúšať. Niekedy ani sami nevieme, čo by nás mohlo baviť, kým to nevyskúšame.

Osobne som sa zamilovala do setu náušničiek pre maminu s dcérkou

Aký je tvoj cieľ do budúcna?

Do budúcna by som chcela vytvoriť plne funkčný eshop s dostatočným predajom, aby som tým podporila výrobcov z okolia. Inak zaujímavá otázka. Nedávno sme na ňu odpovedali aj na skupine podnikavých žienok.

Veruže sa snažím žiť skôr v prítomnosti, takže sa akosi nezamýšľam príliš do budúcna. Jediné, čo viem je, že by som bola rada, ak by moja stránka naplno fungovala a ľudia by o nej vedeli.


Čo všetko už máte v ponuke?

V ponuke máme ručne maľované oblečenie a háčkované a štrikované veci pre deti aj pre dospelých. Z bižutérie máme doplnky do vlasov, náušnice od viacerých mamičiek s rôznymi druhmi vytvárania, od modelovaných po šujtášové.


Nakoľko sa snažím čo najviac minimalizovať odpad a zaujímam sa o eko výrobky, pribudla aj sekcia eko život, kde máme rôzne plátené tašky, látkové ženské vložky a vrecúška na ovocie a zeleninu.

Krabie náušničky, no nie sú krásne?

Na čo sa môžeme v najbližšom období tešiť?

Keďže sa blížia Vianoce, pre veľa ľudí (a aj pre mňa :)) krásne obdobie v roku, tak pribudnú veci spojené so zimou a Vianocami. Ozdoby na stromček, maľované body so zimnými motívmi, čelenky do vlasov s vločkami a necháme sa prekvapiť, čo ešte mamičky vymyslia.

Ja som práve dnes začala maľovať body pre bábätká so zimnou a Vianočnou tematikou.

 

Márii ďakujem veľmi pekne za inšpiratívne odpovede. Držím palce, nech sa všetko podarí. Veď keď sa nebudeme navzájom podporovať, kto to za nás urobí? 🙂

L.

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂