Niečo mi vždy vravelo, že naše skutky sa nám raz vrátia. Vlastne, doteraz  ma karma dobehla väčšinou veľmi rýchlo. Sekundu na to, ako spravím dačo negatívne, zakopnem o roh stolíka a už len vravím: “Karma!”

 

Stále lepšie, ako keby som na ňu mala čakať roky. Sú však aj chvíle, keď sa pri horších životných situáciách zastavím a poviem si, že toto si ma veru počkalo.

 

Netuším, či ma karma dobehne vždy hneď. Práve sa mi už niekoľkokrát stalo, že som zrazu vedela, že toto nie je len tak. Nie je to dvakrát príjemné, ale človek by mal niesť zodpovednosť za svoje činy. A nielen za tie, na ktoré sa mu “príde”.

 

Hovorí sa, že karma je žatva toho, čo človek zaseje. Z toho, čo sa nám teraz deje, vieme vyčítať, ako sme konali predtým.

 

pole

 

Karma však nie je len negatívna. Keď dávaš radosť, vráti sa ti. Prečo vtedy nikto nepovie, že to bola karma?

 

Karma sa nemusí vždy vrátiť priamo k tebe. Môže k tebe prísť aj cez tvoje okolie, či deti. Nedávno som čítala veľmi zaujímavý článok o tom, že deti sú karmou rodičov.  Niečo na tom predsa len bude.

 

Všetko závisí od teba. Tvoje rozhodovanie priamo aj nepriamo ovplyvňuje nielen teba, ale aj tvoje okolie. A osobne si myslím, že naozaj sa nám raz všetko vráti. Všetko. A nezáleží len od skutkov.

 

Mnohí z nás nie sú vysporiadaní so svojou minulosťou. Negatívne skúsenosti nám vedia nepekne dorážať na vývoj ďalšej etapy nášho života. Niekedy sa to s nami vlečie aj celé roky. Poznám to. Doteraz mám problémy s určitými vecami v živote. Je ale ťažké predpovedať budúcnosť, keď si vyriešenie takýchto nepríjemností nechávame na neskôr.  Aj tak si nás to predsa počká. A čím dlhšie pred tým budeme utekať, tým nepríjemnejšie veci sa nám môžu stať. A oni sa stávajú.

 

Musíte byť k sebe úprimný. Nestačí zvaľovať vinu vždy na niekoho iného, prípadne na osud. Zamysli sa. Pri troche úprimnosti k sebe samému dokážeš rozoznať, čo si si zaslúžil, a čo nie. Ak veríš v minulé a budúce životy, resp. v reinkarnáciu, možno si už počul aj o tom, že karma ťa nemusí dobehnúť v tomto živote. V knihe Návraty, nauka o reinkarnaci sa toho môžeš dozvedieť viac.

 

Pozrel si sa niekedy na svoj život z iného uhla? Občas sa o to pokúšam. Treba odstúpiť a s čistou hlavou sa zamyslieť, prečo je to teraz tak, ako to je. A čo s tým môžeš urobiť, ak to chceš zmeniť. Ako môžeš začať žiť spokojnejšie? Šťastnejšie? Bez zbytočných negatív? Čo môžeš urobiť pre to, aby si ľahšie dospel k uskutočneniu tvojich túžob a vyriešeniu tvojich problémov?

 

Zastav sa niekedy. Ukľudni rozbehnuté telo i myseľ. Na chvíľku stopni ten večný zhon za niečím. Porozmýšľaj, čo sa ti deje a prečo sa ti to deje.

 

vychod

 

Na negatíva netreba pozerať len negatívne. Keď sa deje niečo také, buď nás to má niečo naučiť, alebo je to výsledok nášho správania z minulosti. Čo sa vtedy deje? Karma nám dáva možnosť napraviť, čo sme pokašľali.

 

Je to všetko veľmi poučné. Človek vtedy cíti to, čo dal predtým pocítiť niekomu inému. A z toho by si mal dačo vziať.

 

Vždy sa nám vráti, čo zasejeme. Preto si toľko vážim ľudí s otvoreným srdcom. Preto sa snažím byť lepšou verziou samej seba. A to chcem aj pre teba. Netreba stále len na niečo frflať. Život nie je nespravodlivý, aj keď sa nám to často zdá. Máme predsa slobodnú vôľu. Je to o akcii a reakcii. Čo dávaš, toho sa ti aj dostane.

 

Poznáš The secret? Všetko je v našej hlave. To, ako myslíme a ako sa cítime, nás posúva ďalej. A je len na nás, akým smerom sa posunieme. Samozrejme, nie je to len o hlave. Bez skutkov by nám naše pocity moc nepomohli.

 

To, čo sa nám deje, nám formuje osobnosť. Celý život sme ako plastelína, s ktorou sa dá pracovať. Nie je pravda, že s niektorými sa už nedá nič robiť. Vždy nás môže zmeniť jediná udalosť či jediné rozhodnutie. Jediná veta v nás môže vyvolať toľko rôznych emócií.

 

Ak budeme žiť s tým, že svojím konaním vyvoláme reakciu, ktorú budeme skôr či neskôr musieť znášať, verím, že potom sa ľudia začnú hneď inak správať.

 

Tvoja L.

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂