Do ordinácie hypnoterapeuta prichádzam s očakávaním, ale aj s miernymi obavami. Hoci mám o hypnóze základné vedomosti, nemôžem prestať myslieť na to, či neuvidím kyvadlo alebo metronóm a neskončím skákajúca na jednej nohe, brešúca ako pes. Hneď na začiatku som však pochopila, že obraz hypnózy, aký nám prezentujú filmy a seriály, nemá s jej reálnym priebehom nič spoločné. 

Ako prebieha hypnoterapia – prvé stretnutie

Miestnosť s kreslami, vankúšmi a dekami ani zďaleka nepripomína ordináciu, ale skôr obývačku. Káva, čaj, voda či bonbóny rôznych druhov sú pripravené na stole a k dispozícií po celú dobu návštevy. 

Akonáhle započneme rozhovor, nervozita zo mňa opadá. Konverzujeme o pretrvávajúcom probléme a vzorcoch správania, ktorých by som sa chcela zbaviť. Spoločne zmapujeme rozsah ťažkostí a stanovíme cieľ, na ktorom budeme v priebehu ďalších stretnutí pracovať.

Čo je hypnoterapia – druhy hypnoterapie

Síce existujú rôzne druhy hypnoterapie, dohodli sme sa, že pre mňa bude najvhodnejšia nedirektívna, s regresnými prvkami. Hypnoterapeut sa nesnaží o hlboký tranz, nič nevnucuje; spoločne hľadáme a vyťahujeme kostlivcov zo skrine, ktorých som sa sama nebola schopná zbaviť.

Každý z nás je hypnabilný 

Poznáte tie momenty, v ktorých nevnímate, čo sa okolo vás deje? Cesta vlakom s pohľadom upreným na ubiehajúcu krajinu alebo skvelá kniha či hudba, ktoré nás vtiahnu do iného sveta – v týchto situáciách sme pohltení vlastnými myšlienkamivonkajší svet prestáva existovať

S podobným stavom pracuje väčšina hypnoterapeutov. Nazýva sa plytký tranz, do ktorého sa dokáže dostať každý z nás a s pomocou hypnoterapeuta využiť jeho liečebný potenciál. Hypnóza sa teda podobá relaxu; nespíme, ale plne vnímame a podieľame sa na jej priebehu.

Vaše oči sú zavreté, sústredíte sa len ma môj hlas

Som pohodlne usadená v kresle, so zavretými očami počúvam upokojujúci hlas hypnoterapeuta, počítajúceho od jednej do dvadsať. Žiadne kyvadlo, ani formulky (cítite sa veľmi ospalo) videné vo filmoch. 

Po každom čísle odpoviem Áno na znak toho, že vnímam a som s ním v spojení. V stave hlbokej relaxácie mi hypnoterapeut opakuje ciele, ktoré chcem dosiahnuť. Nie sú to žiadne direktívy (sladkosti vám už viac nechutia), ale predsavzatia, o ktorých sme sa zhovárali, pochádzajúce z mojich úst a hlavy. 

Za naše automatické reakcie sú zodpovední rodičia 

Za každým problémom, pochybnosťami o sebe, či prehnanom, až detinskom správaní, stoja naučené reakcie, ktoré sme pochytili v detstve. Udalosti, ktoré mali na nás negatívny vplyv nás dokážu obmedzovať aj v dospelosti a sťažovať nám nielen život, ale hlavne vzťahy. 

Situácie z detstva, v ktorých nám bolo psychicky či fyzicky ublížené, cítili sme sa zosmiešnení, zahanbení alebo ponechaní napospas strachu bez rodičovskej opory, formovali spôsob, akým reagujeme. Náš vnútorný hlas, ktorým sa kritizujeme, pocit hanby v spoločnosti, nevysvetliteľná zlosť a neláska k sebe; tieto bolestivé situácie majú korene v minulosti. Sú príčinou neúspechov, trápenia a neprijatia seba ako plnohodnotnej osobnosti. 

Ovládnutím automatických reakcií ovládneme situáciu

Zodpovedajúce bolestivé momenty z detstva vyvolá hypnoterapeut v bezpečnom prostredí relaxovaného stavu hypnózy. Lusknutím prsta podnecuje, aby vyplávali na povrch. Všetko vnímam, každý jeho krok predom odsúhlasím. Vyvolanú spomienku opisujem, akoby prebiehala práve teraz; som v nej, prežívam ju práve v tomto momente. 

Mám opäť šesť rokov a cítim vtedajšie pocity a reakcie tela, ktoré stáli na počiatku terajších ťažkostí. S hypnoterapeutom sa dokážete dostať na koreň negatívnej emócie či problémového správania a zistiť, že oslava narodenín spred 20 rokov a matkino necitlivé vyjadrovanie o vašej váhe, vzhľade či špinavých ústach z torty stáli na počiatku vašich ťažkostí.

Pomocou hypnoterapeuta si uvedomujem procesy v tele, ktoré daná spomienka vyvoláva, a snažím sa ich ovládnuť. Venujeme sa jej stále dokola, opisujem ju niekoľkokrát v prítomnom čase, až dokým neuvoľním z tela napätie a negatívna emócia, spomienkou vyvolaná, neodznie. Akonáhle cítim, že nemá nado mnou moc a spomienku opisujem pokojne, bez búšiaceho srdca, posúvame sa ďalej. 

Čo nám v detstve chýbalo, sa naučíme dať si sami 

Hypnoterapeut ponecháva kontrolu nad situáciou mne; plní úlohu sprievodcu a pomáha vyniesť na povrch liečebný potenciál, ukrývajúci sa v každom z nás. Ďalšie jeho lusknutie ma prenáša pár minút predtým, než sa traumatizujúci moment odohral. 

S jeho vedením vstupujem do spomienky už ako dospelá osoba a pripravujem svoje šesťročné ja na bolestivú skúsenosť, ktorá čochvíľa nastane. Rozprávam sa s ňou a vysvetľujem, že to, čo príde, ju nemusí ovplyvniť do konca života. Nemusí(m) sa báť, cítiť sa ohrozená či nemilovaná. Samu seba pripravujem na to, aby som to druhýkrát zvládla lepšie, ovládla situáciu a bola pánom svojej reakcie na ňu. 

Hypnoterapia vedie k pochopeniu

Hypnoterapeut ponúka iný pohľad na naše bolestivé spomienky. Často príde povestný „aha“ moment, kedy si uvedomíme, že kričiaci otec alebo neschopná matka sú vo vnútri len deťmi, ktorým bolo v detstve taktiež ublížené. 

S jeho pomocou sa pozeráme na traumatickú udalosť z inej perspektívy; pomáha nám nebyť jej obeťou, ale pochopiť bolesť a pohnútky osôb, ktoré sú tvorcami našich rán. V hypnóze dokážeme pochopiť, že pocit hanby, spôsobený zosmiešňujúcim správaním rodiča, nie je našim príbehom, ale príbehom samotného rodiča, ktorý nikdy nepoznal iný spôsob komunikácie, a bol taktiež vychovávaný v hanbe. 

S hypnoterapeutom prerušujeme tento kruh predávania bolestivých príbehov a narušujeme jeho moc nad mojím správaním. Pobáda ma, aby som so svojim detským ja strávila trochu času a dala si presne tie veci, ktoré mi v detstve chýbali

Traumatickú spomienku prechádzame ešte raz, moje šesťročné ja je pripravené. Situáciu sledujem kľudne, žiadna reakcia tela ani prehnaná emócia neprichádza. Hypnoterapeut pokojným hlasom ukončuje naše sedenie; upriamuje pozornosť na pocit úľavy v tele, kľud v duši. Pripomína, že táto pozitívna zmena je trvalá. Odráta od dvadsať do jednej, ja sa začínam z relaxovaného stavu prebúdzať do bdelého a s pokojným dychom otváram oči. 

Ako sa učíme reagovať; pôvod našich problémov

Rany na duši, spôsobené rodičmi či inými ľuďmi, sprevádzajú náš dospelý život a dokážu ho riadiť a kontrolovať v rozsahu, ktorý nás blokuje. Sústredenie a koncentrácia, sprevádzajúce hypnotický stav, dokážu s pomocou hypnoterapeuta nájsť hlboko ukryté bloky, kvôli ktorým nedokážeme dosiahnuť náš vrodený potenciál. 

V relaxovanom stave hypnózy sa dostávame ku zdroju problémov, zachádzame do základov, ktoré formovali našu osobnosť a utvárali stratégie zvládania stresu a sebapoňatia. Tieto chybné vzorce, ktoré nám škodia, opravujeme opätovným prežitím spomienky a úpravou spôsobu jej vnímania a nahliadania na ňu. Prevezmeme nad ňou kontrolu a ovládneme svoje emócie, aby viac neovládali ony nás. 

Hypnoterapeut nás vedie k pochopeniu, že môžeme zmeniť a znovu získať kontrolu nad našimi automatickými reakciami. Sprevádza nás týmto procesom, a po celú dobu zaisťuje pocit bezpečia. 

Hypnoterapia – oslobodenie z klietky, do ktorej som sa sama uzamkla  

Po pár stretnutiach sa mi nesmierne uľavilo. Záťaž, ktorú som v duši pociťovala po celý život, sa uvoľnila a oslobodila ma. Cítim, že traumatické spomienky nado mnou už viac nemajú moc a reakcie, ktoré sa s nimi spájali, odplávali spolu s ťaživým pocitom v hrudi. Môžem voľne dýchať, pretože ma viac nezväzujú automatické reakcie strachu a úzkosti. Udalosti, ktoré mali na mňa negatívny vplyv, ma prestali obmedzovať. Púšťam ich z väzenia, do ktorého som ich sama uvrhla. 

Stretnutie s našimi osobnými démonmi prostredníctvom hypnózy nie je jednoduché. Ale bolesť predpovedá hojenie rán, dážď zase rast plodov.

Máte skúsenosti s hypnoterapiou? Budeme radi, ak sa s nami podelíte o vaše názory a postrehy.

TIP na článok: Pozrite si aj náš článok Ako dosiahnuť šťastie. 🙂

Autor príspevku: Mgr. Mária Hanúsková

Som vyštudovaná psychologička a živím sa tým. Uverejňujem články na weby a do slovenských a českých časopisov, ktoré sa zaoberajú rodičovstvom, deťmi a medziľudskými vzťahmi. Vybrala som si slobodné zamestnanie a zarábam si sama na seba.  Daň za slobodu je síce vysoká, ale stojí to za to. Aj keď často padám únavou, som tak najšťastnejšia.