Ako nájsť svetlo v momente, keď si obklopený tmou? Keď máš pocit, že sa to na teba valí zo všetkých strán a ty netušíš, koľko toho ešte vydržíš… Ver mi, keď poviem, že týmto si prešiel každý. Aj zdanlivo šťastní a spokojní ľudia majú svojich “démonov”. Ako si s nimi poradiť?

Momenty, ktoré nemáme radi

Poznáš to. Nedarí sa ti v škole/v práci, doma panuje akási zvláštna atmosféra a ty nevieš, ako z toho vyjsť s úsmevom na tvári. Najradšej by si sa niekam schoval a zázračným slovíčkom všetko zmenil/vrátil/napravil.

Možno máš práve pocit, že horšie už byť nemôže a nemáš ani len tendenciu hľadať svetlo na konci tunela… A potom príde niečo horšie.

Keď prídu naozaj ťažké chvíle

Mám za sebou pár naozaj ťažkých chvíľ, ktoré pozná mnoho z nás. Niekedy sa cez ne prenesiem rýchlejšie a inokedy mi to trvá.

Na tie najťažšie chvíle, ktoré sa zvyčajne týkajú odchodu našich blízkych, reagujeme rôzne. Niektorí sa utiahnu do seba, iní sa o tom potrebujú porozprávať a hľadajú oporu. Ďalší nemajú tušenia, ako sa s tými pocitmi vysporiadať, a tak môžu byť nepríjemní, podráždení, môžu zmeniť svoje správanie a nebodaj aj horšie…

A čo je na tom najhoršie? Keď nahodia úsmev, ktorí im všetci uveria, a pritom sami sa pomaly strácajú…

Príbeh, na ktorý si vždy spomeniem

Na strednej som bola v partii ľudí, s ktorými sme sa pomerne často stretávali. Spoznala som sa tam aj s naozaj milým a vždy vysmiatym chalanom, z ktorého sršala pozitívna energia.

Mala som rada tie dni, keď sa v partii objavil, pretože s ním bola vždy zábava. Určite poznáš aj ty ten typ ľudí, ktorých stačí mať v blízkosti a vieš, že všetko bude dobré.

Lenže ako som už načrtla, každý sa s ťažkými situáciami vysporiadavame inak. Aj u nich doma sa stalo niečo nemysliteľné, niečo, čo by otriaslo každým z nás. Odišiel mu jeden z tých najbližších, čo mal.

Aj napriek jeho povahe tento príbeh nedopadol šťastne… Človek by povedal, že si časom poradí a aj tak veľká rana prebolí. Lenže svet pre neho prestal existovať, a tak viac nemal dôvod v ňom byť…

Zázrak zvaný láska

Keď nám odíde niekto blízky, bolí to. Strašne. Stať sa to môže hocikomu z nás a nikto, naozaj nikto vopred nevie, ako na to bude reagovať. Ja ale stále verím, že aj napriek rôznym ťažkým životným situáciám je vždy cesta späť k životu, ktorý nám bude dávať zmysel a z ktorého sa budeme opäť tešiť. A prísadou, ktorú k tomu potrebujeme, je láska.

Láska má mnoho podôb. Nemusí ísť práve o romantickú lásku. Existuje toľko typov, že mnoho z nich sa ani nedá určiť. No práve láskou vieme sebe a aj okoliu naozaj pomôcť, a to najmä v ťažkých chvíľach.

Niekedy stačí človeka vypočuť, snažiť sa mu porozumieť. Niektorí sa potrebujú vyplakať a iným pomáha, keď vidia, že ste tu pre nich.

Každý sme iný. Nie všetko ide podľa plánu. Nie každý deň je krásny a nie každý deň máte pocit, že by ste každého vyobjímali.

Je to ale v poriadku. Aj tými nepríjemnejšími emóciami si musíme prejsť. Veď ako by sme potom mohli oceniť čaro tej krásy naokolo?

A preto sa budem opakovať. Netreba odsudzovať ľudí naokolo. Takisto sa netreba hnevať na tých, ktorí aktuálne nie sú v najlepšej nálade. Nikdy nevieš, čo ich trápi a s čím sa práve vysporiadavajú.

Každý z nás si zaslúži lásku. Nečakaj preto na druhých a začni od seba. Nájdi si to svoje, čo ti bude dávať zmysel a pri čom budeš cítiť, že miluješ a si milovaný.