Každý máme z niečoho strach. Ja ich mám napríklad celkom dosť, no snažím sa s nimi pracovať. Už dávnejšie som na internete narazila na Moniku Sobekovú a jej inšpiratívny blog. Nájdeš tam mnoho poučných vecí, ktoré by ťa mohli zaujímať.

 

Keď som objavila jej e-book o tom, ako sa zbaviť strachu, rozhodla som sa, že by sa ti mohlo páčiť pozrieť sa na svet jej očami. Monika sa totiž naučila, ako so strachom bojovať a túto skúsenosť chce posúvať ďalej.

 

Ahoj, Monika. Som rada, že si si na mňa našla čas. 🙂 Budem rada, ak sa čitateľom najskôr predstavíš.

Kto stojí za blogom monikasobekova.sk?

Žena, ktorá sa snaží žiť vedome, v súlade s potrebami svojej duše a Zeme. Za tie dlhé roky skúseností som pochopila, že iba tak dokážeme byť šťastní. Musíme rešpektovať svoje vnútro, ale aj prírodu a prostredie okolo seba. K obom sa treba správať s láskou, rešpektom a úctou.

Ako by si sa opísala?

Som manželka a mama dvoch detí (1 r. a 4 r.). S manželom sa snažíme žiť napodobenia hodne. Deti do 7 rokov totiž výlučne napodobňujú svoju rodinu a blízke okolie. Preto sa hovorí, že deti nás zrkadlia. Nie je to jednoduché. Keď sa nad tým zamyslíš, pochopíš, že najskôr musíš zmeniť seba, svoj život, a až potom budeš skutočne hodný napodobenia. A to je tak: Cesta k deťom je vlastne cestou k sebe samému.

Toto je moja cesta a ja sa ju snažím zdieľať s ostatnými. Môj život prinášam ako inšpiráciu, ako sa dá žiť a zvládať výzvy života tak, aby sme boli šťastní.

ako-sa-zbavis-strachu

Za všetkým, čím sme dnes, stojí príbeh. Aký je ten tvoj?

Celý môj príbeh sa začal túžbou žiť inak. Mala som cez dvadsať rokov a takmer všetko, čo som si vedela predstaviť. Ukončenú doktorantúru v oblasti financií, výbornú prácu v medzinárodnej firme, popri tom som učila aj na vysokej škole. Mala som výborného partnera, skvelých priateľov a rodinu.

Dosahovala som stále viac a viac, a pritom som bola vo svojom vnútri nespokojná. Nechápala som to. Kládla som si otázku: Predsa by to malo byť naopak, nie?

Mala som dokonca napísanú habilitačnú prácu na docentúru. Do tridsiatky som chcela byť docentkou. Dobrý plán, však?

Ale začalo to trochu „pokulhávať“, a to ma vyviedlo z miery. Vtedy som si uvedomila, že o tomto predsa nemôže byť život – stále sa snažiť byť vynikajúci, dosahovať toho veľa. Potom, keď nám niečo nevyjde, sa zrazu zložíme. Musí to fungovať inak. A tak som začala hľadať a pýtať sa.

Na čo si prišla?

Pochopila som, že odpovede môžem získavať vo svojom vnútri, pretože moje vnútro predsa vie, čo je pre mňa najlepšie. A vtedy prišlo to dôležité – začala som v prvom rade pracovať na svojich strachoch. V mojom prípade to bol strach, čo sa začne diať, keď vystúpim z toho systému a kolobehu úspešnosti. Možno sa to niekomu bude zdať smiešne, ale mňa to v tej dobre naozaj trápilo.

Akým spôsobom si so svojim strachom začala bojovať?

Ako získať odpovede od svojej duše? Vybrala som si meditáciu – relaxačnú techniku, v ktorej sa dokážeme dostať do stavu pokoja mysle a tela. V tomto stave sa potom môžeme spojiť so svojím vnútrom a získavať odpovede na všetky otázky, ktoré nás trápia.

Najlepšie na tom je, že nemusíš byť 6 rokov zavretá v jaskyni, aby si sa naučila meditovať. Stačí vedieť základné veci, čo a ako robiť. A tak som zo svojich skúseností napísala viac ako 100 stranový ebook Meditácia – manuál začiatočníka s kopou fotiek, tipov a návodov.

Čo ti meditácie priniesli?

Meditovanie som si postupne začala naplno vychutnávať. Počas meditácií som dostávala veľa odkazov a obrazov, ako sa mám ďalej v živote posúvať. Bolo toho toľko, že z toho vzišla tlačená kniha Meditácia – cesta k sebe s viac ako 50 obrázkami – víziami, ktoré som v meditáciách prežívala.

Dostala som sa až do bodu, kedy o tom píšem, publikujem knihy, ebooky, robím semináre pre deti aj dospelých. Snažím sa robiť osvetu v oblasti meditovania detí, ale aj ich vzdelávania o tom, ako môžu svojou mysľou tvoriť svoj svet. Ak sa totiž tieto informácie naučia už deti, môže ich život vyzerať úplne inak ako ten náš, ktorý bol založený od detstva na strachu.

strach-meditacia

V jednom z tvojich ebookov sa venuješ tomu, ako poraziť svoj strach. Prečo má človek vlastne strach? Čo ho spôsobuje?

Áno, ebook Zbavte sa svojich strachov nájdeš na mojom webe, kde si ho môžeš zadarmo stiahnuť. Vysvetľujem v ňom, čo je strach a ako ho môžete tromi jednoduchými, no účinnými cvičeniami dostať pod kontrolu.

Otázka je, prečo máme toľko strachov? Výskumy epigenetikov dokazujú, že 95% vzorcov a programov, ktoré podvedome v živote používame (napr. musím byť poslušný, mať dobrú prácu, aj keď ma nebaví, aby som bol spoločnosťou uznávaný, musím mať dobré auto, aj keď nemám peniaze…), sme dostali od našich rodičov počas prvých 7 rokov nášho detstva. Problém je, že až 70 % z nich je negatívnych.

„Až 95% vzorcov správania, ktoré v živote podvedome používame, sme prevzali od našich rodičov, a to počas prvých 7 rokov nášho detstva. No až 70% z nich je negatívnych.“

Ako je to vôbec možné?

Systém nás štepí strachom. Dostali sme výchovu založenú na strachu (ak nebudeš poslúchať, nedostaneš niečo). Báli sa naši dedkovia, báli sa naši rodičia, báli sme sa mi, a to od malička. A teraz sa zrazu máme nebáť? Prečo?

Predstav si, aký by bol tvoj život bez strachu. Keby si sa nebál budúcnosti, že nebudeš vedieť splácať úver na nový dom, chodil by si do tej istej práce, akú máš teraz? Alebo by si si vybral inú, ktorá ťa bude viac baviť? A to je ten strach, ktorý ti bráni vystúpiť z rady!

Bojíme sa budúcnosti, bojíme sa choroby, bojíme sa o svoje deti, bojíme sa zmeny. Musíme však pochopiť, že všetko je iba v našej mysli a v našom nastavení.

Ako to vieme zmeniť?

Predstav si, že sa dnes bojíš, čo bude zajtra. Máš ísť k zubárovi a už dnes sa bojíš, že ti bude trhať zub, lebo ťa bolí. Celý deň sa kvôli tomu stresuješ. Príde zajtrajšok a zubár povie, že je všetko v poriadku a len ti dá nejakú vodičku na ďasno, že bolesť ide z neho. Fuh, vydýchneš si. Zbytočne si sa bál.

Bál si sa iba jeden deň. Teraz si predstav, že niekto sa takto bojí celý svoj život. Strach nám spôsobuje stres a naše telo vylučuje adrenalín. Toto je fakt, prečo sa strach potom pretavuje aj na našom zdraví.

Ak však pochopíš, že strach je iba v tvojej mysli, resp. ťa ním infikuje systém, aby si zostal v jeho okovách, tými cvičeniami ho budeš mať pod kontrolou. Zrazu dostaneš krídla a nebudeš sa báť. Nájdeš si prácu, ktorá ťa baví, odídeš od partnera, s ktorým nie si spokojný. Tvoj život nadobudne úplne iný rozmer. Dostaneš krídla!

ako-bojovat-so-strachom

Ako prekonať strach z výšky, z ľudí či zo smrti?

Najskôr musím povedať, že strachu sa nedá na 100 % zbaviť. Ty ho tými cvičeniami dostaneš pod kontrolu a vždy, keď vypláva na povrch, tak ho zase pekne pošleš preč. A to je na tom úžasné. Už sa nemusíš báť, že k tebe zase príde. 🙂

Aj ja sa niekedy bojím a dostanem strach. Je to prirodzené – lebo sme ľudia a žijeme v prostredí, kde neustále čelíme výzvam. Strach je odpoveďou na potenciálne hrozby prostredia, ktoré ale s najväčšou pravdepodobnosťou nenastanú. Keby sme boli zavretí niekde v jaskyni a osvietilo by nás, tak sa nám to možno podarí.

Vieš nám zhrnúť pár základných pravidiel, ktorých by sme sa pri zvládaní svojho strachu mali držať?

V prvom rade sa človek musí rozhodnúť, že naozaj chce zmeniť svoj život a zbaviť sa strachu. Bolo by fajn napísať si na papier, čoho sa bojíme. Či je to reálna hrozba, alebo len strach vyfabulovaný našou mysľou. O to ide!

Keď už máme strachy identifikované, treba si sadnúť do ticha, vyprázdniť si svoju myseľ a sústrediť sa. Môžeme si spolu vyskúšať jedno z cvičení z ebooku:

Svoje strachy si si napísal na papier. Zatvor oči. Predstav si každý svoj strach, ktorý máš. Precíť ho. Môžeš si ho predstaviť ako okovu na nohe. Koľko ich tam máš? Veľa? Môžeš vďaka nim chodiť?

Zavolaj na pomoc nebeský lietajúci balón. V rukách sa ti objavuje kľúčik. Každý jeden strach – každú okovu po jednej odomkni a nalož do balóna. Jeden po druhom. Ako ho budeš nakladať, precíť, že naozaj od teba odchádza a že si o niečo ľahší. Strach je prosto preč! Raz a navždy!

Balón je plný tvojich strachov. Tvoje nohy sú bez okov. Si voľný a strachy sú preč!

 

Monika, ďakujem ti krásne za tvoje postrehy a rady. 🙂

 

Dúfam, že si v článku našiel to, čo si hľadal, a možno aj viac. Monika sa takto naučila čeliť svojim strachom, čo jej výrazne zlepšilo kvalitu života. Či už sú ti meditácie blízke alebo nie, za pokus to stojí, čo povieš?

 

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂