Každý z nás je jedinečný. Niektorí si svoju výnimočnosť uvedomujú a iní bohužiaľ nie. To treba napraviť.

 

Nepoznám človeka, ktorý by nemal pochybnosti. Ide len o to, ako sa k tým pochybnostiam postavíme. Zatrpknutosť nie je výhra. Citová izolácia už vôbec nie. Veď na každom z nás sa dá nájsť toľko dobrého.

 

Sama som bývala plná pochybností. Samozrejme sa mi to stáva aj teraz. Najhoršie je s tým nič nerobiť. Nechať sa viesť tými nepríjemnými pocitmi. Človek sa v tom neraz utopí a oveľa ťažšie si potom uvedomuje, že ide naozaj len o nepríjemný pocit. Nič viac, nič menej.

 

Prečo sa teda máme mať radi?

 

Mať sa rád je to najlepšie, čo pre seba môžeš urobiť.

 

Si nedokonalo dokonalý. Mnohokrát skrývaš pred svetom práve to, čo ťa robí tebou. A čo je v podstate na tebe to najkrajšie. Ako malá som za jednu zo svojich zlých vlastností považovala prílišnú emotívnosť. Teraz už viem, že práve tá je jedna z tých výnimočných vlastností, ktoré mám. Vďaka mojej emotívnosti prežívam všetko intenzívnejšie. Vidím perspektívu tam, kde by ju iní nehľadali. Má to aj veľa nevýhod, ale ako sa hovorí, nič nie je zadarmo. 🙂

 

Keď sa máš rád, priťahuješ k sebe ďalších, čo ťa budú mať radi. Jednoduchá reťazová reakcia. Ľudia majú radi ľudí, ktorí sa majú radi. Dám príklad. Keď oproti mne ide dievča s úsmevom od ucha k uchu, začnem sa usmievať aj ja. Nielenže mi to zlepší deň, to dievča mi je sympatické. Vyzerá šťastne a vyrovnane. A to je základ atraktivity, okrem iného.

 

Akonáhle začneš akceptovať samého seba, tvoj život sa stane jednoduchším. Môžeš tak  sústrediť svoju energiu na realizáciu sojich plánov a snov. Pre krajší zajtrajšok.

 

Keď ostaneš sám v izbe, kto s tebou ostane? Predsa ty! Ľudia v tvojom živote neustále prichádzajú a odchádzajú. Ty tu pre seba budeš stále.

 

Ak sa máš rád, veríš si. Dokážeš tak oveľa viac, ako si vieš predstaviť. Je to ako keď máš rád niekoho iného. Čo pre neho robíš? Podporuješ ho. Prečo teda nepodporiť aj seba?

 

Mať rád sám seba znamená aj mať menej výčitiek či depresií. Napríklad taký výzor. Odvšadiaľ prichádzajú samé návody na chudnutie, na cvičenie, návody, ako byť krásni a ako sa cítiť dobre. Kto vraví, že kým nebudeš vyzerať ako tí na obrázkoch či videách, nebudeš spokojný a šťastný? Ide o teba a o to, ako sa cítiš ty sám.

 

Svet okolo teba sa zmení. Priťahovať dobrých ľudí je krásne. Zrazu zistíš, že sa dá žiť aj bez toho, aby si sa dennodenne nad niečím len trápil. A hlavne nad sebou. Opadne ti toľko nepotrebných starostí.

 

Maj sa rád. 🙂

Tvoja L.

Mgr. Lesana Vaneková

Zakladateľka projektu Denník pozitívneho myslenia

Snažím sa žiť, nie len prežívať. Často som potrhlá a infantilná. Všímam si veci, ktoré si mnohí nevšímajú a teším sa z maličkostí.

Viem, že sú chvíle, kedy nejde všetko podľa našich predstáv. Vtedy sa treba nakopnúť. Sú to chvíle, kedy treba začať hľadať svoj zmysel. 

Ja nachádzam zmysel v tom, byť šťastná a plná lásky. A tú radosť a lásku sa aj touto formou snažím posielať ďalej. 🙂